Jelena Ostapenko este de neoprit în această perioadă a carierei: a câștigat turneul de la Dubai (săptămâna trecută), iar acum s-a calificat în sferturile de la Doha după ce a eliminat-o pe campioana en-titre de la Roland Garros, Barbora Krejcikova.

Jelena OstapenkoFoto: yangyuanyong / Xinhua News / Profimedia

A doua favorită la Doha, Krejcikova a cedat în două seturi, scor 6-3, 6-2, după un meci care a durat o oră și 13 minute.

Favorită 15 (ocupantă a locului 13 mondial), Ostapenko și-a continuat recitalul ofensiv și a impus ritmul și contra ultimei campioane de la Roland Garros.

În sferturi, Jelena o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Garbine Muguruza (9 WTA și favorită cinci) și Madison Brengle (60 WTA).

Rezultatele Jelenei Ostapenko din 2022

Dubai: Câștigătoare

St. Petersburg: Semifinalistă

Australian Open: Turul trei

Sydney: Turul întâi

11 victorii și trei înfrângeri până acum în actualul sezon competițional.

WTA Qatar se dispută în perioada 20-26 februarie și face parte din categoria "WTA 1000". Are loc pe suprafață hard și are premii totale în valoare de $2.331.698.