Sorana Cîrstea s-a calificat duminică în turul al doilea al turneului WTA de la Doha (de categorie "1000"), sportiva noastră trecând fără mari bătăi de cap de Mayar Sherif (65 WTA - Egipt, beneficiară a unui wildcard).

Sorana CirsteaFoto: Maksim Konstantinov/SOPA Image / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ocupantă a locului 30 în ierarhia mondială, Sorana a dictat ritmul partidei datorită agresivității și nu i-a dat prea multe speranțe adversarei.

Cîrstea a avut un singur moment de vulnerabilitate de la serviciu (a cedat un game de la lansare în setul al doilea), dar nu i-a permis jucătoarei din Egipt să revină în meci.

După un meci de doar 66 de minute, Cîrstea s-a impus în două seturi, scor 6-2, 6-1.

• Pentru calificarea în turul al doilea, Sorana va primi un cec în valoare de $15.080 și 60 de puncte în clasamentul WTA de simplu.
  • În turul al doilea, Sorana o va întâlni pe Garbine Muguruza (favorită cinci). Iberica a avut liber (bye) în runda inaugurală.
  • Cîrstea și Muguruza au fost adversare în patru rânduri, iar de fiecare dată s-a impus sportiva din Spania.

2021, Berlin: 6-3, 6-2 pentru Muguruza

2018, Doha: 6-0, 6-4 pentru Muguruza

2017, Wimbledon: 6-2, 6-2 pentru Muguruza

2017, Australian Open: 6-2, 6-3 pentru Muguruza

• Sorana are 483 de victorii și 362 de înfrângeri în carieră, iar de-a lungul timpului a adunat $6.920.808 din tenis doar din premii (fără a lua în calcul turneul de la Doha).

România le are pe tabloul principal pe Simona Halep (meci cu Caroline Garcia), Sorana Cîrstea (o va întâlni pe Garbine Muguruza în turul al doilea) și Irina Begu (partidă contra jucătoarei Petra Kvitova).

WTA Qatar se dispută în perioada 20-26 februarie și face parte din categoria "WTA 1000". Are loc pe suprafață hard și are premii totale în valoare de $2.331.698. Campioana en-titre este Petra Kvitova (2021), iar Simona Halep a cucerit trofeul la ediția din 2014.