Jelena Ostapenko a câștigat turneul WTA de la Dubai (de categorie "500") după ce a trecut în finală de Veronika Kudermetova (31 WTA), scor 6-0, 6-4.

Jelena Ostapenko Foto: Victor Fraile/Power Sport Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ocupantă a locului 21 în ierarhia mondială, Jelena a avut un start lansat de meci și și-a adjudecat primul set după doar 23 de minute (6-0). Al doilea set a fost unul echilibrat, acesta având nu mai puțin de cinci breakuri: sportiva din Letonia s-a impus cu 6-4.

Finala a durat o oră și 5 minute.

Parcursul de la Dubai a fost unul impresionant pentru Jelena: a eliminat pe traseu patru câștigătoare de Grand Slam: Sofia Kenin (turul întâi), Iga Swiatek (optimi), Petra Kvitova (sferturi) și Simona Halep (semifinale).

Ostapenko are cinci titluri WTA câștigate în carieră: Dubai (2022), Eastbourne (2021), Luxemburg (2019), Roland Garros, Seul (2017).

În vârstă de 24 de ani, Ostapenko s-a aflat cel mai sus în clasamentul WTA pe locul 5 (19 martie 2018), iar de-a lungul carierei a adunat din tenis $10.399.507 (fără premiul de la Dubai). Are 280 de victorii și 171 de înfrângeri în circuitul mondial.

Ostapenko va primi un cec în valoare de 104.180 de dolari și 470 de puncte în ierarhia WTA de simplu.

După succesul de la Dubai, Jelena va urca până pe locul 13 WTA (salt de opt poziții), cu 2.635 de puncte acumulate.