Roman Safiullin a furnizat surpriza zilei la turneul de la Marsilia. Rusul a trecut în sferturi de grecul Stefanos Tsitsipas, principalul favorit al competiției de categorie "ATP 250".

Stefanos TsitsipasFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Aflat pe locul 163 în ierarhia mondială, Safiullin s-a impus după un meci care a durat o oră și 35 de minute, scor 6-4, 6-4.

În momentul în care cei doi jucători se aflau la egalitate în setul secund (1-1), Tsitsipas a alunecat și a căzut. Grecul și-a revenit după câteva momente și a putut continua partida.

Pentru un loc în finală, Roman se va confrunta cu Felix Auger-Aliassime (Canada, 9 ATP), după ce al treilea favorit l-a învins pe Ilya Ivashka (49 ATP, cap de serie nr. 5), scor 6-3, 6-4.

În cealaltă semifinală, francezul Benjamin Bonzi (69 ATP, a trecut de Aslan Karatsev) se va duela cu rusul Andrey Rublev (7 ATP, al doilea favorit).