Iga Swiatek (favorită șase) și Elina Svitolina (cap de serie numărul zece) au fost eliminate în optimile turneului WTA de la Dubai (de categorie "500").

Iga SwiatekFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

Swiatek (9 WTA) a cedat în fața sportivei Jelena Ostapenko (locul 21 mondial) în trei seturi, scor 4-6, 6-1, 7-6(4). Meciul a durat două ore și 32 de minute.

Într-o altă partidă a zilei, Elina Svitolina (a zecea favorită) a fost întrecută de elvețianca Jil Teichmann (35 WTA) în două seturi, scor 7-6(0), 6-2. Disputa a durat o oră și 44 de minute.

UPDATE: Surprizele au continuat la Dubai

Garbine Muguruza (a patra favorită) a fost eliminată de Veronika Kudermetova (31 WTA). A fost 3-6, 6-4, 6-4 pentru rusoaică, partida întinzându-se pe durata a două ore și 15 minute.

Lucrurile nu au stat mai bine nici pentru campioana en-titre de la Roland Garros: Barbora Krejcikova a fost învinsă de Dayana Yastremska (146 WTA). A fost 6-3, 7-6(3) pentru jucătoarea din Ucraina contra favoritei cu numărul doi (o oră și 32 de minute a durat partida).

10 Elina Svitolina / eliminată

Dubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 14-19 februarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500 și are premii totale în valoare de $703,580. Simona Halep a câștigat turneul în 2015 și 2020, iar ultima ediție i-a revenit ibericei Garbine Muguruza.

WTA Dubai, optimi de finală

Elina Svitolina (10) vs Jil Teichmann 6-7(0), 2-6

Jelena Ostapenko vs Iga Swiatek (6) 4-6, 6-1, 7-6(4)

Veronika Kudermetova vs Garbine Muguruza (4) 3-6, 6-4, 6-4

Dayana Yastremska vs Barbora Krejcikova (2) 6-3, 7-6(3)

Aryna Sabalenka (1) vs Petra Kvitova

Jessica Pegula vs Ons Jabeur (8)

Marketa Vondrousova vs Varvara Gracheva

Gabriela Ruse vs Simona Halep

Meciul dintre Gabriela Ruse și Simona Halep va avea loc în jurul orei 19:40. Partida va fi LiveText pe HotNews.ro și în direct pe Digisport 2.

Învingătoarea partidei dintre Gabriela Ruse și Simona Halep va da în sferturi peste câștigătoarea meciului dintre Jessica Pegula (14 WTA) și Ons Jabeur (10 WTA).