Gabriela Ruse a reușit una dintre cele mai importante victorii din carieră, sportiva noastră eliminând-o de la WTA Dubai pe Paula Badosa (5 WTA - a treia favorită). Locul 59 în ierarhia mondială, Ruse o va întâlni pe Simona Halep în următoarea partidă.

Gabriela Ruse si Simona HalepFoto: Rob Prange / Zuma Press / Profimedia

După un meci maraton de două ore și 32 de minute, Gabriela a avut câștig de cauză, scor 6-3, 5-7, 6-4.

Etalând un tenis ofensiv și inspirat, Ruse a câștigat primul set (6-3) și a avut inițiativa și în cel de-al doilea.

Sportiva noastră a ajuns în situația de a servi pentru victorie la scorul de 5-4 în favoarea sa, dar emoțiile au fost prea mari, iar în cele din urmă Gabriela a cedat setul cu 7-5.

În decisiv, Badosa a condus cu 4-1, iar lucrurile păreau rezolvate. Gabriela nu a renunțat însă la luptă, a alergat după fiecare minge și a pus în scenă o revenire formidabilă.

Ruse s-a impus cu 6-4, la capătul unui meci spectaculos, cu răsturnări de scor și cu lovituri superbe.

• Calificarea în optimi este recompensată cu un cec în valoare de $9000 și cu 55 de puncte în ierarhia WTA de simplu.
  • Va fi al treilea meci din circuitul WTA în care se vor duela Gabriela Ruse și Simona Halep. Fosta lideră mondială conduce cu 2-0.

Gabriela Ruse, salt în clasamentul WTA după victoria superbă cu Paula Badosa de la Dubai

Halep vs Ruse

2022, Melbourne Summer Set 1: 6-2, 6-1 pentru Halep

2021, Cluj-Napoca: 6-1, 6-2 pentru Halep

Dubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 14-19 februarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500 și are premii totale în valoare de $703,580. Simona Halep a câștigat turneul în 2015 și 2020, iar ultima ediție i-a revenit ibericei Garbine Muguruza.