Irina Begu a fost eliminată în turul întâi al turneului de la Dubai, competiție de categorie "WTA 500". Sportiva noastră a fost învinsă de Dayana Yastremska (146 WTA - venită din calificări).

Irina BeguFoto: Mike Kireev/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Locul 54 în ierarhia mondială, Irina a început bine meciul și a câștigat primul set, scor 6-4. Din păcate, Begu nu a mai putut menține nivelul, iar Dayana a prins tot mai mult curaj.

Sportiva din Ucraina a dus duelul în set decisiv (l-a câștigat pe al doilea cu 6-2), iar un singur break a decis învingătoarea în al treilea set (6-3). Partida a durat două ore și un minut.

• A fost primul meci în circuitul WTA pe care l-au jucat Irina Begu și Dayana Yastremska.
  • Pentru participarea la WTA Dubai, Irina Begu va primi un cec în valoare de $6200 și un punct în ierarhia mondială de simplu.
  • În optimi, Yastremska va da peste Barbora Krejcikova (a doua favorită, campioana en-titre de la Roland Garros).

Dubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 14-19 februarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500 și are premii totale în valoare de $703,580. Simona Halep a câștigat turneul în 2015 și 2020, iar ultima ediție i-a revenit ibericei Garbine Muguruza.