Jaqueline Cristian (58 WTA) a fost eliminată, sâmbătă, în primul tur al calificărilor la Dubai, competiție de categorie WTA 500 dotată cu premii de 768.680 de dolari.

Jaqueline CristianFoto: Maksim Konstantinov/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Cristian a fost învinsă de sportiva cehă Katerina Siniakova (44 WTA), scor 6-1, 7-5. Meciul a durat o oră şi 16 minute.

• Pentru prezenţa în primul tur al calificărilor, Cristian va primi 1.500 de dolari.
  • Tot sâmbătă, Gabriela Ruse (61 WTA) a învins-o în runda inaugurală a calificărilor pe rusoaica Anastasia Gasanova (126 WTA).

România are deja două reprezentante pe tabloul principal de la Dubai:

Simona Halep (22 WTA) vs Alison Riske (55 WTA)

Irina Begu (56 WTA) vs O jucătoare venită din calificări.

Dubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 14-19 februarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500 și are premii totale în valoare de $703,580. Simona Halep a câștigat turneul în 2015 și 2020, iar ultima ediție i-a revenit ibericei Garbine Muguruza.