​Aventura Irinei Begu la Sankt Petersburg s-a oprit în semifinale, fază a competiției unde sportiva noastră a fost învinsă dramatic de Maria Sakkari, principala favorită a competiției de categorie WTA 500.

Irina BeguFoto: Maksim Konstantinov/SOPA Image / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sportiva din Grecia s-a impus în trei seturi, scor 6-4, (4)6-7, 6-4, după un meci care a durat trei ore și cinci minute.

Setul decisiv a fost unul în care ambele jucătoare au avut mari probleme la serviciu (au fost în total 7 breakuri). Irina a condus cu 2-0, dar nu a reușit să își conserve avantajul și Maria a fructificat a treia minge de meci.

De știut:

• Prezența în semifinale îi va aduce Irinei Begu un cec în valoare de $39.000 și 185 de puncte în clasamentul WTA de simplu.

• Pentru titlu, Maria Sakkari se va duela cu învingătoarea partidei dintre Anett Kontaveit (2) și Jelena Ostapenko (7).

Turneul de la St. Petersburg se dispută pe hard indoor între 7 și 13 februarie 2022, are premii totale în valoare de $703.580 și face parte din categoria WTA 500. Ultima campioană (2021) este Daria Kasatkina, în timp ce la dublu s-a impus perechea Raluca Olaru / Nadiia Kichenok.