Irina Begu continuă parcursul superb de la WTA Sankt Petersburg, sportiva noastră reușind joi calificarea în sferturile competiției. Locul 56 în ierarhia mondială, Irina a trecut de Petra Kvitova, dublă câștigătoare de Grand Slam.

Irina BeguFoto: DAVID GRAY / AFP / Profimedia

După un meci de o oră și 10 minute, Begu s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-0.

Begu a condus cu 3-0 și 4-1 în primul set, iar Kvitova (23 WTA - a șasea favorită) a contat cu adevărat în meci doar până la 4-4. De la acel moment, Irina a revenit la timona partidei: a câștigat opt gameuri la rând (6-4, 6-0).

Pentru un loc în semifinale, Irina Begu se va duela vineri cu Tereza Martincova (42 WTA). Sportiva din Cehia a profitat de abandonul jucătoarei Elena Rybakina (12 WTA - a treia favorită).

Begu și Martincova s-au întâlnit o singură dată, iar câștig de cauză a avut sportiva din Cehia: 6-7(4), 6-4, 6-4 la Tashkent, în 2019.

• Este prima victorie a Irinei contra puternicei sale adversare după o serie de cinci înfrângeri consecutive. Kvitova conduce cu 5-1 în partidele directe cu Begu.
  • Pentru parcursul de până acum, Irina va primi 18.500 de dolari şi 100 de puncte în clasamentul WTA de simplu.

Program sferturi

Maria Sakkari (1) vs Elise Mertens (8)

Tereza Martincova vs Irina Begu

Aliaksandra Sasnovich vs Jelena Ostapenko (7) / Andrea Petkovic

Belinda Bencic (5) vs Anett Kontaveit (2)

Turneul de la St. Petersburg se dispută pe hard indoor între 7 și 13 februarie 2022, are premii totale în valoare de $703.580 și face parte din categoria WTA 500. Ultima campioană (2021) este Daria Kasatkina, în timp ce la dublu s-a impus perechea Raluca Olaru / Nadiia Kichenok.