Ashleigh Barty și-a respectat statutul de mare favorită și a devenit campioană la Australian Open. Lidera mondială i-a încântat pe fani cu jocul ei variat și a trecut de americanca Danielle Collins revenind de la 1-5 în setul secund.

După o oră și 27 de minute, Barty a învins-o pe Collins (30 WTA, cap de serie nr. 27), scor 6-3, 7-6(2). Este al treilea titlu de Grand Slam cucerit de lidera mondială (după Roland Garros 2019 și Wimbledon 2021).

• Barty nu a pierdut niciun set la Australian Open şi devine prima sportivă din Australia care câştigă acest Grand Slam din 1978, de la Christine O’Neill.
  • Danielle Collins s-a aflat pentru prima oară într-o finală de Grand Slam.
  • Barty va primi un premiu de 2,875 de milioane de dolari australieni (1,82 de milioane de euro) şi 2.000 de puncte WTA. Collins va încasa un premiu de 1,575 de milioane de dolari australieni (996.500 de euro) şi 1.300 de puncte WTA (va urca până pe locul 10 în ierarhia mondială).

Statistica finalei dintre Ashleigh Barty și Danielle Collins:

Ași: 10-1

Duble greșeli: 3-2

Puncte câștigate cu primul serviciu: 82% - 63%

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 45% - 50%

Puncte de break câștigate: 60% (3/5) - 50% (2/4)

Puncte câștigate la fileu: 83% (5/6) - 69% (11/16)

Lovituri câștigătoare: 30 - 17

Erori neforțate: 22 - 22

Viteză medie primul serviciu: 169 km/h - 163 km/h

Viteză medie al doilea serviciu: 144 km/h - 130 km/h.

Ashleigh Barty, parcurs perfect la Australian Open

Turul I: 6-0, 6-1 vs Lesia Tsurenko (119 WTA)

Turul II: 6-1, 6-1 vs Lucia Bronzetti (142 WTA)

Turul III: 6-2, 6-3 vs Camila Giorgi (33 WTA)

Optimi: 6-4, 6-3 vs Amanda Anisimova (60 WTA)

Sferturi: 6-2, 6-0 vs Jessica Pegula (21 WTA)

Semifinale: 6-1, 6-3 vs Madison Keys (51 WTA)

Finala: 6-3, 7-6(2) vs Danielle Collins (30 WTA).

Timp petrecut pe teren: 7 ore și 33 de minute.

Desfășurarea meciului Ashleigh Barty - Danielle Collins, scor 6-3, 7-6(3)

Barty începe perfect tiebreakul și se desprinde la 3-0. Smash perfect al australiencei, publicul e în delir (4-0). După ce a câștigat primul ei punct cu serviciul, Collins returnează în fileu (5-1). Un retur lung o incomodează pe Ash (5-2). Minge trimisă afară de Collins - patru mingi de turneu pentru Barty (6-2). Danielle face pasul la fileu și Ashleigh o pasează (7-2). Ashleigh Barty câștigă Australian Open: 6-3, 7-6(2).

Ashleigh revine de la 15-30, servește bine de trei ori la rând și câștigătorea setului va fi decisă în tiebreak (6-6).

Danielle Collins servește mai bine, Barty o ajută cu câteva erori și americanca trece din nou în față (5-6).

Collins stă prea în spate, Ashleigh variază excelent loviturile și egalează situația pe tabelă cu un as (5-5).

Collins servește moale, Barty forțează și obține o minge de break. Danielle trimite în fileu și Ashleigh recuperează și al doilea break (4-5).

Collins recuperează de la 0-40, dar comite o eroare și Ashleigh reduce din diferență - Danielle va servi din nou pentru câștigarea setului (3-5).

Barty câștigă câteva puncte cu lovituri spectaculoase și ridică publicul în picioare - favorita fanilor recuperează un break (2-5).

Eroare după eroare, Ashleigh își pierde din încredere. Australianca mai comite o dublă greșeală și Collins va servi pentru a trimite partida în decisiv (1-5).

Collins rămâne agresivă, face foarte des pasul la fileu, profită și de erorile adversarei (Barty are deja 15) și se apropie de câștigarea setului secund (1-4).

Pentru prima oară în setul secund, Ashleigh pare sigură pe ea, lansează excelent și închide gameul cu un rever în lung de linie (1-3).

Ashleigh face totul corect, dar ratează lovitura decisivă de lângă fileu și pierde mingea de rebreak. Collins face pasul în teren și își mărește avantajul (0-3).

Ajunsă într-o situație foarte dificilă în urma unor erori necaracteristice, Barty salvează prima minge de break cu un as, dar Collins preia frâiele la punctul următor (pe serviciul secund al adversarei) și se desprinde în setul secund (0-2).

Collins începe mai bine setul secund, variază loviturile, o plimbă pe Ash pe linia de fund și se impune la 15 (0-1).

Setul I

Barty lovește foarte precis, își fixează adversara într-un colț al terenului și închide setul cu un as (6-3).

Collins nu renunță la luptă, rezistă în fața atacurilor australiencei și setul se prelungește cu cel puțin încă un game (5-3).

Barty servește foarte bine, nu îi oferă prea multe șanse adversarei (cu excepția unei duble greșeli) și se desprinde (5-2).

Barty preia inițiativa, vine la fileu și atacă decisiv. Collins resimte din plin presiunea unei finale de Grand Slam și îi oferă breakul pe tavă adversarei: comite o dublă greșeală într-un moment foarte important (4-2).

Ashleigh comite câteva erori și oferă o minge de break adversarei, dar rămâne calmă și își face serviciul câștigând trei puncte la rând (3-2).

Collins lovește bine cu reverul, este ajutată puțin și de banda fileului și punctează din nou pe tabelă (2-2).

Barty servește un as cu 181 km/h. Danielle nu poate pune presiune (singurul punct câștigat de americancă a venit în urma unei erori din partea australiencei) și Ashleigh trece din nou în față (2-1).

Mai înaltă decât adversara sa, Danielle servește la fel de bine și egalează fără emoții (1-1).

Meciul a început cu Barty la serviciu. Jucătoarea din Australia servește excelent, ajunge rapid la 40-0, Collins reduce din diferență, dar Ash închide la timp gameul.

Cele două jucătoare au pătruns pe Rod Laver Arena. Marea finală va începe în curând.

Ashleigh Barty vs Danielle Collins

Titluri WTA: 24 - 2 (simplu) / 12 -0 (dublu)

Bani câștigați din tenis: $21,665,851 vs $3,750,895

Victorii/înfrângeri în carieră: 298/102 vs 185/109

Cea mai bună poziție în WTA: 1 (24 iunie 2019) - 14 (28 ianuarie 2019)

2019, Madrid: 6-1, 1-6, 6-1 pentru Barty

A mai existat și un meci de dublu: 2019, Fed Cup - Collins/Martinez - Barty/Hon 4-6, 5-7.