Danielle Collins (a 27-a favorită) a obținut joi calificarea în finala de la Australian Open, sportiva din SUA trecând de-o manieră categorică de Iga Swiatek (cap de serie 7 și fostă câștigătoare la Roland Garros).

Danielle CollinsFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

Americanca și-a impus tactica agresivă de la primele schimburi, Swiatek fiind constant pusă sub presiune de adversară.

Collins a condus cu 4-0 în primul set, iar manșa i-a revenit până la urmă cu 6-4.

Danielle a continuat să dicteze ritmul și în al doilea set în fața unei adversare care a arătat vulnerabilități mari la serviciu.

Iga a fost departe de nivelul său obișnuit, poloneza părând copleșită de importanța partidei, asta cu toate că este campioană de Grand Slam (Roland Garros 2020), în timp ce adversara se afla în fața unei premiere: calificarea în ultimul act la un turneu major.

După o oră și 18 minute, Collins s-a impus clar, scor 6-4, 6-1.

Cele două sportive se mai întâlniseră o singură dată, în 2021 la Adelaide, faza sferturilor. Atunci, la scorul de 6-2, 3-0 pentru poloneză Danielle a fost nevoită să abandoneze.

În marea finală de sâmbătă, Danielle Collins o va intâlni pe Ashleigh Barty.

Danielle Collins vs Ashleigh Barty 1-2

2021, Adelaide: 6-3, 6-4 pentru Collins

2020, Adelaide: 3-6, 6-1, 7-6(5) pentru Barty

2019, Roland Garros: 7-5, 6-2 pentru Barty

A mai existat și un meci de dublu: 2019, Fed Cup - Collins/Martinez - Barty/Hon 4-6, 5-7.