Daniil Medvedev a fost condus cu 2-0 la seturi și a fost nevoit să salveze și o minge de meci împotriva lui Felix Auger-Aliassime (cap de serie numărul nouă). Principalul favorit a obținut calificarea în semifinalele de la Australian Open după un meci spectaculos încheiat după miezul nopții la Melbourne.

Daniil MedvedevFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

VIDEO Novak Djokovic, huiduit pe Rod Laver Arena fără să joace la Australian Open

Daniil Medvedev (2) - Felix Auger-Aliassime (9) 6-7(4), 3-6, 7-6(2), 7-5, 6-4

​Felix Auger-Aliassime a impus ritmul, a dominat disputa în prima sa parte și s-a desprins la 2-0 la seturi pe tabelă (7-6(4), 6-3).

Medevedev a fost aproape de eliminare, dar a reușit să o evite în tiebreakul setului al treilea (rusul s-a impus cu 7-2).

În setul al patrulea, Daniil a salvat o minge de meci, iar de la acel punct a reușit să întoarcă soarta partidei în favoarea sa (7-5, 6-4).

Duelul a fost unul spectaculos, cu multe răsturnări de situație, cu lovituri superbe și cu un ritm alert. Partida de patru ore și 42 de minute s-a întins până după miezul nopții de la Melbourne.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Daniil Medvedev și Felix Auger-Aliassime.

• Medvedev și Auger-Aliassime au încheiat la egalitate în ceea ce privește numărul total de puncte câștigate: câte 182.