Alize Cornet a făcut pentru prima dată pasul în sferturile unui Grand Slam, sportiva de 32 de ani reușind să o elimine pe Simona Halep în optimile de la Australian Open.

Alize Cornet, dupa victoria cu Simona HalepFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

La finalul partidei, Alize a vorbit despre condițiile dificile în care s-a jucat partida.

"Încă sunt aici (n.r. în turneu) și mă simt extraordinar. A fost o luptă incredibilă cu Simona, pe o căldură teribilă.

După 30 de minute, amândouă simțeam că murim pe teren. Dar am strâns din dinți și am luptat pentru două ore și jumătate.

Felicitări Simonei, o admir enorm, e o așa luptătoare, știu că a trecut printr-o perioadă grea anul trecut.

E un exemplu pentru mine și să o înving pentru a ajunge în primul meu sfert de finală la un Grand Slam e ceva magic" - Alize Cornet, la finalul partidei cu Simona Halep.

Simona a părăsit Grand Slamul de la Melbourne în faza optimilor, sportiva noastră fiind învinsă de Alize Cornet (6-4, 3-6, 6-4) după un meci epuizant de două ore și 33 de minute.