Amanda Anisimova (sportivă care a început din acest an o colaborare cu Darren Cahill) a reușit să producă din nou surpriza zilei la Australian Open, americanca de pe locul 60 WTA învingând-o în super-tiebreakul setului decisiv pe Naomi Osaka, ultima campioană a competiției de la Melbourne, după ce a salvat două mingi de meci.

Amanda AnisimovaFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Anisimova s-a impus după un meci foarte intens, scor 4-6, 6-3, 7-6 (10-5). Confruntarea a durat două ore și 15 minute.

Amanda a salvat două mingi de meci în momentul în care Naomi conducea cu 5-4 în setul al treilea.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Naomi Osaka și Amanda Anisimova.

Nipona Osaka, favorită 13 la ediția din acest an, cucerea cu un an în urmă al patrulea titlu de Grand Slam din carieră (o învingea în finala de la Melbourne pe Jennifer Brady, scor 6-4, 6-3).

De știut:

• Amanda Anisimova are numai victorii (opt la rând) de când colaborează cu Darren Cahill (americanca a câștigat Melbourne Summer Set 2 la începutul acestui an).
  • În optimi, Amanda Anisimova va da peste Ashleigh Barty, după ce lidera mondială a învins-o pe Camila Giorgi, scor 6-2, 6-3.