Liderul opoziţiei australiene: "Ce caută Novak Djokovic în Australia?"

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 13 ianuarie 2022, 12:47 Sport | Tenis


Novak Djokovic
Foto: Patrick Hamilton / Zuma Press / Profimedia
Scandalul vizei în care este implicat Novak Djokovic este speculat politic de către laburistul Anthony Albanese, liderul opoziției australiene. Acesta a precizat că nu înțelege cum a ajuns liderul ATP să fie la Melbourne în condițiile în care nu este vaccinat împotriva Covid-19.

"Politica australiană este să nu autorizeze intrarea pe teritorul său a persoanelor nevaccinate.

Cum am ajuns în această situaţie depăşeşte puterea mea de înţelegere. Cum a putut Novak Djokovici să vină aici?", a declarat liderul laburist Anthony Albanese, citat de News.ro.

De asemenea, oficialul mai precizează că Guvernul trebuie să acționeze rapid pentru a pune capăt acestui scandal care ține capul de afiș la nivel internațional.

Anthony Albanese spune că "acest dezastru" provoacă o importantă pată pe imaginea Australiei.

Autoritățile australiene înaintaseră ziua de joi drept cea în care vor anunța decizia finală în cazul Djokovic: va fi lăsat Nole să joace la Australian Open sau va fi expulzat. Decizia îi aparține lui Alex Hawke, cel care conduce Ministerul Imigrărilor.

Amânarea a fost luată, conform The Age, pentru că avocații lui Novak Djokovic au depus noi documente la dosar, iar acest lucru înseamnă o extindere a investigațiilor.

Un răspuns final este așteptat cel mai devreme vineri, după cum informează sursa citată.

Djokovic știa că are Covid-19 când s-a întâlnit cu un jurnalist



Novak Djokovic a recunoscut, miercuri, că s-a întâlnit cu un jurnalist când ştia că are Covid-19, descriind acest fapt drept o "eroare de judecată".

Liderul ATP a precizat că după ce a primit rezultatul pozitiv a participat, totuşi, la centrul său de tenis din Belgrad, 18 decembrie, la un interviu pentru L’Equipe”, deoarece "s-a simţit obligat" şi "nu a vrut să-l dezamăgească pe jurnalist".


Djokovic a mințit în declarația de călătorie, dar dă vina pe agentul său



Djokovic a mai spus că declaraţia incorectă completată la 1 ianuarie, înainte de călătoria în Australia, "a fost depusă de echipă în numele său”.

"Agentul meu îşi cere sincer scuze pentru greşeala administrativă de a bifa caseta incorectă despre călătoria mea anterioară înainte de a veni în Australia. Aceasta a fost o eroare umană şi cu siguranţă nu deliberată", a adăugat el.

Liderul ATP este încă în vizorul autorităţilor australiene. Acestea reexaminează documentele completate de numărul 1 mondial, nevaccinat şi cu scutire medicală pentru a ajunge la Melbourne.

Potrivit presei australiane, Djokovic ar fi susţinut într-un formular că nu a călătorit în cele 14 zile premergătoare zborului său către Australia. Cu toate acestea, el ar fi părăsit Serbia pentru a se antrena în Spania, în perioada Anului Nou.

S-ar putea să te intereseze pe aceeași temă:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9182 vizualizari

  • -5 (41 voturi)    
    Dacă pe politrucul australian îl cheamă (Joi, 13 ianuarie 2022, 12:59)

    Rescator [utilizator]

    ALBANESE(Albanezul) se explică atacul inndividului.
    Este cunoscută *dragostea* dintre albanezi și sârbi.
    Cred că Nole a venit să vă bată măr și pară și să vă
    ia banii dragi aborigeni și albanezi.
    • -3 (31 voturi)    
      poate ii intreaba si pe ei aborigenii (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:08)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      ce cauta si de unde au venit prin Australia...
      • -1 (25 voturi)    
        Djokovic a venit cu o VIZA primita de la guv AUS (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:37)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui rov

        prima data i-au dat viza, i-au dat si dreptul sa participe si apoi cand a ajuns acolo au facut scandal ca NU e vaccinat

        si cumva au facut ca vinovat sa fie Djokovic
        • 0 (16 voturi)    
          daca nu era Nole (Joi, 13 ianuarie 2022, 14:46)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          ci Messy-puscarie sau Fede oare tot atata ura se raspandea pe tema asta?
        • +3 (13 voturi)    
          Nu (Joi, 13 ianuarie 2022, 16:26)

          karryne [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          A venit acolo cu fals in declaratii.
          L-au prins si acum se plange ca declaratia personala pe proprie raspundere a fost completata de altcineva, de parca eu sau tu am putea scapa cu asa ceva "Mi-a completat-o bunica ... nu stia ce scrie, nici nu stie bine toate literele ... scuze.... dar daca nu ma prindeati cu minciuna nici ca ma durea la basca". Recunoaste ca a fost completata gresit. Deci nu, nu aveau nici o obligatie sa-i dea drumul mai departe.

          Iar primul comentariu ... numele de familie (pe care nu ti-l alegi personal) explica totul ... daca la rationamente de 2 bani trebuie recurs pentru a sustine punctul asta de vedere, as zice ca e clar intr-adevar.
          "Rescator , ia uite ce user name are, asta explica totul fratilor, nu e clar?!"
  • -7 (33 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:00)

    [anonim]

    • -1 (23 voturi)    
      IN LOC SA-I TESTEZE ZILNIC (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:12)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui

      Pe toti jucatorii, o lungesc asa cu teoriile...
      Ce vor face daca jucatorii vaccinati sunt pozitivi sau se imbolnavesc??
      • +3 (25 voturi)    
        am vazut cum sta treaba cu testele.. (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:16)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui rov

        ... cam cat crezi ca dadea spaga balkanicu nostru sa-i iasa testul negativ?
  • +11 (27 voturi)    
    cauta gologani.. (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:02)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... doar nu credeati ca a venit sa va viziteze kangurii.
  • -5 (29 voturi)    
    Australia, stat de drept (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:10)

    Gustav666 [utilizator]

    Atat timp cat unui ministru i se da dreptul prin lege sa calce in picioare o hatarare a unei instante, pute a tendinte dictatoriale.
    Si Hitler avea legi care se respectau. Dar pentru aparente mai avea si Tribunalul Poporului. Incepem sa nu fim prea departe...
    • +2 (26 voturi)    
      ? (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:16)

      kat_bg [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Ce hotarare a instantei se incalca? Instanta a judecat doar procedura prin care i-a fost anulata viza. Nu s-a pronuntat asupra valabilitatii/corectitudinii documentelor prezentate. Daca lui Novak i se anuleaza din nou viza, respectand procedura, instanta nu va face nimic.
      • +2 (24 voturi)    
        Ce bine e sa fii oaie (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:26)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui kat_bg

        Behai fericita in turma pentru ca gandesc altii cum sa-ti fie bine.
        Instanta a anulat decizia de anulare a vizei de catre reprezentantii legali ai guvernului.
        Pe baza de documente.Sau crezi ca Australia are justitie de tip Coreea de Nord?
  • -4 (32 voturi)    
    participa la un turneu international de tenis (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:12)

    Alin Delin [utilizator]

    Raspuns:
    participa la un turneu international de tenis. Decomandata ATP nu a interzis participarea concurentilor nevax.
    Daca doresc extra conditii ar putea lejer sa cedeze acest turneu catre alte tari.
    • +7 (23 voturi)    
      Australian Open, ATP și legile (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:20)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      Australian Open NU este organizat de ATP.
      Orice turneu trebuie să respecte legile țării unde are parte. De exemplu Mastersul de la Monte-Carlo, care are loc în Franța, la Nisa, respectă legile franceze. Ergo Australian Open va respecta legile federale australiene.
      • -4 (12 voturi)    
        nici o problema (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:39)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui AntonH

        A mai fost un meci de CL , unde jucatorii veniti din Anglia nu puteau intra intr-o tara. Solutia, meciul s-a jucat pe teren neutru.
        • +2 (4 voturi)    
          De fapt, da (Joi, 13 ianuarie 2022, 14:55)

          AntonH [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

          Organizator este Tennis Australia, adică federația de tenis de câmp din Australia. Nu va muta niciodată turneul în afara țării. Spre deosebire de UEFA, care nu aparține de nicio țară și nu răspunde niciunei țări, deci va face ce dictează banul.
      • -2 (6 voturi)    
        Ai dreptate, este ITF (Joi, 13 ianuarie 2022, 15:30)

        bcorina [utilizator] i-a raspuns lui AntonH

        Federația Internațională de Tenis (engleză International Tennis Federation) sau (ITF) este un organism sportiv internațional de conducere a tenisului, format din 210 asociații naționale de tenis, incluiv feeratia australiana.
        ITF organizează și coordonează trei competiții majore de tenis între echipe naționale, Cupa Davis la masculin, Fed Cup la feminin, și Cupa Hopman la mixt. ITF mai aprobă și alte patru mari Grand Slamuri: Australian Open, French Open, US Open și Turneul de tenis de la Wimbledon.
        Daca nu vor sa permita accesul la acest turneu si incalca regulile stabilte de ITF, atunci se poate muta acest turneu in alta tara. Australia doar gazduieste acest turneu. Dar cand politicul intervine si in sport?
        Sportiva din cehia careia i s-a anulat viza dupa ce a jucat in turneu a dat in judecata federatia australiana de tenis si ITF pentru faptul ca i s-a interzis accesul abuziv la turneu si cere despagubiri.
        La fel va cere si sarbul dar porbabil la alta valoare. Sarbul daca nu participa la AO piede 2000 de puncte si foarte multi bani.
        • +1 (1 vot)    
          ITF si GS (Joi, 13 ianuarie 2022, 17:01)

          AntonH [utilizator] i-a raspuns lui bcorina

          Nu, ITF nu are niciun cuvânt de spus în GS. Este cică de suport și blablabla. Dar dacă Wimbledon decide că va da 16 WC la britanici și niciunul la restul, nu poate zice nici mâc. De pe site-ul oficial:
          „The ITF works closely with each Grand Slam tournament through its presence on the Grand Slam Board, and in providing governance, administrative, officiating and media support. The ITF also operates the Grand Slam Development Fund (GSDF) on behalf of the Grand Slam Board.
          ” adică apă de ploaie.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu inteleg de ce atatea minusuri! (Joi, 13 ianuarie 2022, 20:28)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui AntonH

        Ce afirmi e perfect logic si legal oriunde in lume. Au romanii o categorie asa de larga de "intellectually challenged"?!
    • +4 (22 voturi)    
      sa participe la el acasa.. (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:20)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      ... in balkani, pardon, Monaco. daca nu respecta legea tarii in care se duce.
      • -1 (21 voturi)    
        Are hoatarare judecatoreasca ca a respectat legea (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:29)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Care a desfiintat abuzul guvernului de ridicare a vizei.
        • +4 (6 voturi)    
          Care-i aia? (Joi, 13 ianuarie 2022, 18:38)

          karryne [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

          Care-i hotararea care arata ca a respectat legea cand a mintit pe fata in declaratia pe proprie raspundere?
  • -1 (9 voturi)    
    Sportivii sanatosii nu pot sa participe la AO? (Joi, 13 ianuarie 2022, 15:18)

    mike123 [utilizator]

    Doar cei "vaccinatii"?
    Sanatosii sint scosi in afara legii - criminalizati in Australia - si alte tari din EU?
    Noaptea mintii!
    • +3 (7 voturi)    
      Conteaza? (Joi, 13 ianuarie 2022, 16:34)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Sa-i obligi sa faca la ei in tara ce vrei tu ti se pare alternativa corecta?
      N-au decat sa-si organizeze turneul cum vor, doar cu vaccinati, doar cu jucatori de tenis cu un singur picior, etc... Sau libertatea se aplica doar invers?