Cazul Novak Djokovic - De ce întârzie autoritățile australiene o decizie în privința posibilei expulzări a liderului mondial

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 13 ianuarie 2022, 9:46 Sport | Tenis


Novak Djokovic
Foto: - / Shutterstock Editorial / Profimedia
Joi (13 ianuarie) ar fi trebuit să fie ziua în care autoritățile australiene să anunțe decizia în cazul Novak Djokovic. Acest lucru nu s-a întâmplat, iar jurnaliștii de la The Age au venit cu o explicație. Între timp, liderul mondial și-a aflat adversarul din turul întâi, la Melbourne având loc tragerea la sorți a tablourilor de concurs.

Novak Djokovic și-a aflat adversarul din primul tur, dar nu știe încă dacă va juca la Australian Open 2022

Autoritățile australiene înaintaseră ziua de joi drept cea în care vor anunța decizia finală în cazul Djokovic: va fi lăsat Nole să joace la Australian Open sau va fi expulzat.

Decizia îi aparține lui Alex Hawke, cel care conduce Ministerul Imigrărilor.

În lipsa unei luări de poziție a lui Hawke, cel care a discutat cu opinia publică a fost premierul Scott Morrison.

"Poziția ministrului Hawke nu s-a schimbat în vreun fel. Sunt decizii ale ministerului, care vor fi luate de ministrul Hawke, iar asta e tot ce pot spune acum. Vaccinul sau un argument valid, asta e calea.

Asta e politica noastră, nu s-a schimbat. Ne așteptăm ca autoritățile să țină cont de politica Guvernului în astfel de spețe, în care se încadrează persoanele care călătoresc în Australia.

Vorbim în acest caz despre cei care nu au cetățenie australiană și nici nu sunt rezidenți. Ei trebuie să arate că sunt vaccinați cu schema completă sau să prezinte un argument valid pentru care nu sunt vaccinați", a spus premierul Scott Morrison.

Amânarea a fost luată, conform The Age, pentru că avocații lui Novak Djokovic au depus noi documente la dosar, iar acest lucru înseamnă o extindere a investigațiilor.

Un răspuns final este așteptat cel mai devreme vineri, după cum informează sursa citată.


Djokovic știa că are Covid-19 când s-a întâlnit cu un jurnalist



Novak Djokovic a recunoscut, miercuri, că s-a întâlnit cu un jurnalist când ştia că are Covid-19, descriind acest fapt drept o "eroare de judecată".

Liderul ATP a precizat că după ce a primit rezultatul pozitiv a participat, totuşi, la centrul său de tenis din Belgrad, 18 decembrie, la un interviu pentru L’Equipe”, deoarece "s-a simţit obligat" şi "nu a vrut să-l dezamăgească pe jurnalist".


Djokovic a mințit în declarația de călătorie, dar dă vina pe agentul său



Djokovic a mai spus că declaraţia incorectă completată la 1 ianuarie, înainte de călătoria în Australia, "a fost depusă de echipă în numele său”.

"Agentul meu îşi cere sincer scuze pentru greşeala administrativă de a bifa caseta incorectă despre călătoria mea anterioară înainte de a veni în Australia. Aceasta a fost o eroare umană şi cu siguranţă nu deliberată", a adăugat el.

Liderul ATP este încă în vizorul autorităţilor australiene. Acestea reexaminează documentele completate de numărul 1 mondial, nevaccinat şi cu scutire medicală pentru a ajunge la Melbourne.

Potrivit presei australiane, Djokovic ar fi susţinut într-un formular că nu a călătorit în cele 14 zile premergătoare zborului său către Australia. Cu toate acestea, el ar fi părăsit Serbia pentru a se antrena în Spania, în perioada Anului Nou.

S-ar putea să te intereseze pe aceeași temă:
  • FOTO Novak Djokovic, prins cu minciuna? - Dezvăluirea jurnaliștilor australieni și ce riscă liderul mondial








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9901 vizualizari

  • -3 (29 voturi)    
    Ca sa nu se anuleze prea multe bilete. (Joi, 13 ianuarie 2022, 9:51)

    Lok [utilizator]

    De ce altceva?
    • +7 (11 voturi)    
      Nume predestinat (Joi, 13 ianuarie 2022, 9:58)

      Vlk zmrzl. Zhltl hrst zrn. [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      No Vak
    • +12 (24 voturi)    
      ???? (Joi, 13 ianuarie 2022, 10:01)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Tocmai s-a redus numarul de spectatori la 50%.
      Nu vanzarea biletelor este motivul principal ci, asa cum este bine precizat in articol, avocatii lui Djokovic tot aduc documente la dosar: trebuie sa faca si ei ceva pentru banii respectivi.
      • 0 (14 voturi)    
        Ar trebui sa fie discutia sa se poarte (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:22)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

        Intre SANATOS SI BOLNAV

        Mi de pare ridicol ca o tara sa impuna cetatenilor planetei sa se vaccineze ca vrea e, ca o conditie de intreare la un turneu international ce i-a fost incredintat.

        Are perfecta drepate sa nu-i primesca INSA daca sunt BOLNAVI, INDIFERENT DACA SUNT VACCINATI SAU NU.
  • -4 (8 voturi)    
    nu e simplu... (Joi, 13 ianuarie 2022, 10:01)

    danzigk [utilizator]

    cum să faci să-l dai afară cu șuturi în cur, însă să nu-i distrugi imaginea (că, pană la urmă, nu e chiar neica-nimeni)?
  • -4 (22 voturi)    
    hai mah! (Joi, 13 ianuarie 2022, 10:02)

    gelu antigelu [utilizator]

    chiar de ce întârzie execuția? Hai bah că oamenii sunt nerăbdători!
  • +2 (22 voturi)    
    Cati experti in comentarii (Joi, 13 ianuarie 2022, 10:05)

    cato [utilizator]

    Romani se pricep si la asta, ca de obicei. Acesta e marele mister al oamenilor de stiinta: cum reusesc niste analfabeti functionali sa se priceapa la tot?
    • -2 (16 voturi)    
      Porcius, cine te-a fascinat pe : (Joi, 13 ianuarie 2022, 10:18)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cato

      cel Tanar sau cel Batran ?

      PS. Romanii sa stii ca se pricep la comentarii, dacii nu se prea descurca !
    • 0 (2 voturi)    
      dar tu (Joi, 13 ianuarie 2022, 17:05)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui cato

      nefunctionalule, ai nevoie de google maps sa treci strada? au nu te pricepi si chemi politia locala?
  • -4 (28 voturi)    
    Nole îi de vină și pt strategia zero covrig (Joi, 13 ianuarie 2022, 10:27)

    di livio [utilizator]

    a politrucilor și oamenilor de știință australieni...amu sînt noi recorduri în Australia după lockdownuri și vaccinare, 150.000 covrigi și 57 decese...covrigu își ia tainu, cu sau fără Nole
    • +3 (21 voturi)    
      pai cheia succesului (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:14)

      relax1 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      sta in alea 57 de decese la 150.0000.....noi avem nici 10.000 de cazuri si 36 de decese....
      Ia fa tu o matematica simpla si vezi cand o sa ajungem noi la 150.000 de infectari....cam cate decese o sa avem?
      Sigur, la fel ca si tine Nole nu e medic si nici matematician
      • -3 (15 voturi)    
        Cheia succesului se cheama Omicron! (Joi, 13 ianuarie 2022, 12:34)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui relax1

        Doar ai vazut ca insusi maharii de la Pfizer si Moderna au declarat ca vaccinurile lor nu mai au nici un efect pe Omicron.
  • -2 (32 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 13 ianuarie 2022, 10:28)

    [anonim]

    • +5 (15 voturi)    
      ??? (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:59)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui

      Rio Tinto tocmai a investit in Argentina, intr-un zacamant de litiu, 730 de milioane de euros. Serbia este deja uitata.
      In plus nu este vorba de o intreprindere 100% australiana ci o societate anglo-australiana. Dupa logica ta, Djokovic o sa aiba probleme sa joace la Wimbledon?

      Cred ca ar trebui sa vezi lucrurile asa cum sunt: australienii au niste reguli foarte drastice in materie de frontiera, si mai drastice pe perioada covidului. S-a incercat fortarea acestor regului pe perioada turneului, sa nu se piarda bani ( motivul rincipal), federatia de tenis s-a facut ca nu pricepe care sunt regulile federale in materie de imigratie, autoritatile statului Victoria s-au facut si ele ca ploua, dar asta nu schimba situatia lui Djokovic.
      Daca mai adaugi povestile cu uite testul pozitiv, dar de fapt era negativ si a ajuns pozitiv, plimbarile si fandoselile sportivului "Spartacus" pe unde vrei si unde nu vrei, fara masca, fara nici o grija, declaratia falsa despre calatoria in Spania, circul facut de familie de parca ar fi sfarsitul lumii fara Djokovic la acest turneu si
      uite asa, se vede clar ca individul merita
      un picior in fund.
      • +2 (8 voturi)    
        Australienii de azi... (Joi, 13 ianuarie 2022, 13:28)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

        Au incalcat doar prima data regulile, cand au invadat teritoriul altor civilizatii si le-au luat pamanturile si tot ce era pe acel continent.
        Apoi au fost corecti, cum sunt si azi.
        • +1 (5 voturi)    
          Iar Djokovik prin atitudinea sa ii razbuna (Joi, 13 ianuarie 2022, 14:48)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui rov

          pe aborigeni, nu ?

          Sau altfel tradus, "argumentul" tau e ca replica din banc : "Voi vorbiti, ma ? Voi indrazniti ? Voi care i-ati asuprit pe negri ?"

          PS. Aveti un stil voi astia ! Cand nu mai puteti apara incalcarea legii treceti la atacul, nu la persoana, ci la natiune !
          • 0 (4 voturi)    
            Turneul de tenis din Franta (Joi, 13 ianuarie 2022, 16:35)

            rov [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Se va juca intre sanatosi si sanatosi.
            Nu intre vaccinati si vacinati sau nevaccinati.

            Daca omul e sanatos cum iti permiti tu ca tara sa impui niste reguli proprii cetatenilor altor tari, unde obligativitatea vaccinarii nu-i o lege?

            De ce nu testezi serios jucatorii de tenis si staful lor si le impui reguli proprii jucatorilor sanatosi??

            Ca sa-ti faci propria politica nationala...e pai atunci vino la origini si fa o reflectie, asta e mesajul.

            Din pacate cea mai buna arma de aparare a ramas ...atacul...replica...
            • -1 (5 voturi)    
              Va bateati cu pumnul in piept ca Justitia (Joi, 13 ianuarie 2022, 18:13)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui rov

              (intelegand prin asta si legile, procesul legislativ), este un pilon al suveranitatii unui stat iar acum o dati pe "cum iti permiti tu ca tara sa impui niste reguli proprii..."

              PS. Te-am invitat la mine acasa de Revelion dar ti-am spus ca tinuta e obligatorie. Vii in trening, nu te primesc; vii la costum ti-am deschis usa si ai intrat; nu vrei sa vii la costum si alegi astfel sa nu vii, e alegerea ta, eu nu am de ce sa ma supar !
    • +1 (13 voturi)    
      Ba problema e foarte adevarata ! (Joi, 13 ianuarie 2022, 12:02)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui

      Si Zverev si Medvedev si Rublev si Opelka samd au venit sa joace tenis dar nu au mintit si nu au inselat pt asta !

      Ce spui tu : Hai domnule chiar si asa chiar daca a gresit, chiar daca a incalcat legea, lasati-l in pace. Testati-l zilnic dar lasati-l sa joace. Nu merge asa ! Legea trebuie respectata de toti, de absolut toti cei carora li se adreseaza !

      PS. Actualmente covidul este raspandit de nevaccinati si de vaccinati...

      PPS. ...care cum se nimereste, mama lor de vaccinati !! :))))
      • -1 (7 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 13 ianuarie 2022, 14:16)

        [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

        • -2 (6 voturi)    
          Asta-i problema ta ?!! (Joi, 13 ianuarie 2022, 15:29)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui

          Imi place cum ne sugerezi noua "proprietarilor" ca tu nu prea ai timp de pierdut ! Dar lasa ca am constatat ca ti-l faci din cand in cand ! :)))

          Legea australiana a imigrarii a incalcat-o !

          Si chiar daca nu-i priveste decat tangential pe australieni si legea sarba trebuie respectata !

          Cata vreme nu exista o dovada ca a incalcat si legea spaniola, nu ii fac reprosuri

          PS. Apropo : Sunt rentier.

          PPS. Mi-ar placea sa ma bag si in articole despre cultura (literatura, pictura, sculptura), despre stiinte umaniste, dar cu cine ? ca atunci niciunul dintre voi nu mai aveti nicio secunda de timp... dar niciuna ! :)))))))))))
  • +3 (17 voturi)    
    Djokerul (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:38)

    utilizator1 [utilizator]

    Minciuna are picioare scurte.
    Tipul nu e nici vaccinat, nici trecut prin boala si nici ca-i pasa, domnul Goe vrea sa joace indiferent ce zice mamițica.