Naomi Osaka și Veronika Kudermetova se vor duela în semifinalele turneului Melbourne Summer Set 1, după ce au câștigat partidele disputate, vineri, în sferturile competiției de categorie "WTA 250".

Naomi OsakaFoto: Ed JONES / AFP / Profimedia

Japoneza Osaka (13 WTA și principală favorită) a avut nevoie de o oră și 14 minute pentru a trece de Andrea Petkovic (75 WTA), scor 6-1, 7-5. Sportiva din Germania a condus cu 4-2 în setul secund, dar și-a pierdut de două ori serviciul.

În cealaltă partidă din sferturi, rusoaica Kudermetova (31 WTA, favorită 3) a învins-o pe compatrioata Anastasia Potapova (69 WTA), scor 6-2, 4-6, 6-0. Meciul a durat o oră și 51 de minute.

Simona Halep (20 WTA) și Qinwen Zheng (126 WTA) se vor duela pentru celălalt loc din finala competiției de la Melbourne.