​Organizatorii turneelor de categorie "WTA 250" de la Melbourne au anunțat programul zilei de vineri, 7 ianuarie, una în care Simona Halep (Summer Set 1) și Irina Begu (Summer Set 2) vor evolua în sferturile de finală.

Simona HalepFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Meciurile de pe arenele de la Melbourne Park (unde va avea loc și Australian Open) sunt atât din competițiile feminine, cât și din cele masculine.

Ziua de tenis de pe Rod Laver Arena va debuta la ora 02:00 (ora României) cu duelul dintre Irina Begu (62 WTA) și Amanda Anisimova (78 WTA) din sferturile Melbourne Summer Set 2.

Urmează apoi meciul dintre Simona Halep (20 WTA, favorită 2) și Viktorija Golubic (43 WTA / 6), care nu va începe mai devreme de ora 3:30. Confruntarea are loc în sferturile Melbourne Summer Set 1 și va fi LiveText pe HotNews.ro și în direct pe Digisport.