Perechea formată din Irina Bara și Ekaterine Gorgodze (România/Georgia) a fost eliminată, joi, în primul tur al probei de dublu de la Melbourne Summer Set 2, turneu de categorie WTA 250.

Bara şi Gorgodze au fost învinse de cuplul Viktorija Golubic/Astra Sharma (Elveţia/Australia), scor 5-7, 6-4, 12-10. Meciul a durat o oră şi 40 de minute.

Irina și Ekaterine au fost conduse cu 9-5 în super-tiebreak, au salvat patru mingi de meci consecutive, au ratat una (la 10-9) și au pierdut în cele din urmă partida.

Pentru prezenţa în primul tur al competiției australiene, Bara şi Gorgodze vor primi 1.750 de dolari.

Tot la Melbourne Summer Set 2, perechea Irina Begu/Nina Stojanovic (România/Serbia), cap de serie numărul 3, va evolua cu echipa Aliona Bolsova/ Katarzyna Kawa (Spania/Polonia), în sferturile de finală.