Irina Begu a obținut calificarea în sferturile turneului Melbourne Summer Set 2, de categorie WTA 250, după ce a învins-o în trei seturi pe italianca Jasmine Paolini.

Irina BeguFoto: Glyn Kirk / AFP / Profimedia Images

Begu (62 WTA) a avut nevoie de două ore pentru a trece de Paolini (53 WTA), scor 3-6, 6-2, 6-3.

Irina, care a terminat partida cu 7 aşi şi 7 duble greşeli, a făcut diferenţa cu primul serviciu.

• Pentru calificarea în sferturi, Irina Begu va primi 5.800 de dolari şi 60 de puncte în ierarhia WTA de simplu.
  • Irina Begu are acum 2-1 în meciurile directe cu Paolini, pe care a mai învins-o în 2019, în sferturi, la Szekesfehervar (ITF), cu 7-6 (7), 6-2, iar italianca a obţinut singurul său succes în acelaşi an, în optimi la Palermo, cu 6-4, 5-7, 7-6 (4).
  • În sferturi, Irina se va duela cu americanca Amanda Anisimova (78 WTA), care a trecut de Sorana Cîrstea, scor 6-4, 6-1.