​Parcursul Soranei Cîrstea la "WTA Melbourne Summer Set 2" s-a oprit în optimi, fază a competiției unde sportiva noastră a fost eliminată de Amanda Anisimova.

Sorana CirsteaFoto: John Walton / PA Images / Profimedia

Locul 39 în ierarhia mondială, Sorana a cedat în două seturi, scor 6-4, 6-1, la capătul unei partide care a durat doar 67 de minute.

Anisimova (78 WTA) a avut un start lansat de meci, sportiva din SUA conducând cu 3-0.

Sorana a avut puterea să revină (a egalat la 3), iar la scorul de 4-4 a ratat o minge de break.

De la acel punct, jocul sportivei noastre s-a prăbușit, Cîrstea mai bifând un singur game până la finalul disputei.

• Pentru prezența în turul al doilea al turneului de categorie WTA 250, Cîrstea va primi 3.675 de dolari și 30 de puncte în ierarhia WTA de simplu.
  • Semifinalistă la Roland Garros în 2019, Anisimova va juca în sferturi împotriva învingătoarei din meciul Irina Begu (62 WTA) vs Jasmine Paolini (53 WTA).

WTA Melbourne Summer Set 2 se dispută pe hard în perioada 4-9 ianuarie, competiția face parte din categoria "WTA 250", iar premiile totale sunt în valoare de $239.477. Principala favorită a turneului a fost Jessica Pegula, sportiva din SUA fiind eliminată în runda inaugurală de către Irina Begu.