Jaqueline Cristian a părăsit WTA Melbourne Summer Set 1 din runda inaugurală, sportiva noastră fiind invinsă de Kaia Kanepi (locul 73 mondial).

Jaqueline CristianFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Din păcate, Jaqueline nu a putut profita de cele două mingi de meci avute în setul al doilea, iar înfrângerea a venit după o partidă intensă de aproape două ore și jumătate.

Locul 71 în ierarhia mondială, Jaqueline a câștigat primul set, scor 7-6(2), iar în cel de-al doilea a avut două mingi de meci (la 6-4, în tie-break). Nu a putut însă închide partida.

Kanepi a revenit, a câștigat manșa în tie-break (9-7), iar apoi decisivul i-a revenit cu 6-2.

• Jaqueline Cristian va primi un cec în valoare de 2.675 de dolari și un punct WTA în ierarhia mondială de simplu.