​Serbia a cedat, scor 2-1, meciul din Cupa Davis contra Germaniei. Novak Djokovic a fost om de bază în echipa sârbilor, dar nu a putut evita înfrângerea țării sale.

Novak DjokovicFoto: JOE KLAMAR / AFP / Profimedia

Fără Alexander Zverev (câștigător al Turneului Campionilor) în echipă, nemții s-au impus cu 2-1. Acum, Serbia trebuie să stea la mâna rezultatelor pentru a vedea dacă se va califica sau nu în sferturile competiției.

Germania a câştigat primul meci de simplu, Dominik Koepfer (54 ATP) impunându-se cu 7-6(4), 6-4 în faţa lui Filip Krajinovic (42 ATP).

Novak Djokovic a egalat situaţia de pe tabelă după ce l-a învins clar, 6-2, 6-4 pe Jan-Lennard Struff (51 ATP).

În meciul de dublu, Djokovic şi Nikola Cacic s-au înclinat în faţa perechii Kevin Krawietz/Tim Puetz, 7-6(5), 3-6, 7-6(5).

În prima întâlnire din grupă, Serbia a trecut de Austria, scor 3-0, dar este în pericol să piardă calificarea în sferturi, dacă Germania va câștiga meciul cu austriecii şi dacă sârbii nu se numără printre cele mai bune două echipe de pe locurile secunde ale grupelor.

În sferturi se califică echipele care câştigă cele şase grupe şi cele mai bune formaţii de pe locul 2.