Alexander Zverev a avut o săptămână de vis la Torino și a câștigat Turneul Campionilor pentru a doua oară în carieră, după ce și-a luat revanșa în fața rusului Daniil Medvedev învingându-l în marea finală a sezonului.

Zverev, al treilea favorit al competiției desfășurate în "Pala Alpitour", s-a impus după o oră și 15 minute de joc, scor 6-4, 6-4.

Sascha a servit excelent pe toată durata partidei (a închis meciul reușind un as cu al doilea serviciu), nu i-a oferit nicio minge de break campionului en-titre, și a reușit câte un break în fiecare set.

Alexander Zverev are 19 titluri în palmares: Sankt Petersburg (2016), Montpellier, Munchen, Roma Masters, Washington, Canada Masters (2017), Munchen, Madrid Masters, Washington, Turneul Campionilor (2018), Geneva (2019), Koln 1, Koln 2 (2020), Acapulco, Madrid Masters, Jocurile Olimpice de la Tokyo, Cincinnati Masters. Viena și Turneul Campionilor (2021).

Statisticile finalei dintre Alexander Zverev și Daniil Medvedev:

Ași: 8-3

Duble greșeli: 1-2

Procentaj primul serviciu: 74% - 59%

Puncte câștigate cu primul serviciu: 33/40 (83%) - 25/34 (74%)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 8/14 (57%) - 13/24 (54%)

Puncte de break câștigate: 2/4 - 0/0

Lovituri câștigătoare: 23 - 14

Erori neforțate: 15 - 16​.

Zverev și Medvedev s-au întâlnit de 12 ori și și-au împărțit victoriile (6-6). Rusul câștigase ultimele cinci meciuri directe, Daniil impunându-se ultima oară în fața lui Alexander chiar în grupele acestei ediții a Turneului Campionilor.