Reacția lui Novak Djokovic după ce organizatorii Australian Open au anunțat că jucătorii nevaccinați nu vor putea juca la Melbourne

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Duminică, 21 noiembrie 2021, 11:05 Sport | Tenis


Novak Djokovic
Foto: Marco BERTORELLO / AFP / Profimedia
Întrebat din nou dacă va participa la Australian Open, după ce organizatorii au anunţat că la primul Grand Slam al anului 2022 vor putea lua parte doar jucătorii vaccinați împotriva coronavirusului, Novak Djokovic nu a oferit nici de această dată un răspuns clar.

Liderul ierarhiei mondiale, învins în semifinalele Turneului Campionilor de Alexander Zverev, s-a exprimat din nou împotriva vaccinării obligatorii și a precizat că încă nu știe dacă va încerca să își apere titlul cucerit la Melbourne în urmă cu un an.

"Vom vedea. Nu am vorbit cu ei. Am aşteptat să aud ce veşti vor fi. Acum, că ştiu, să aşteptăm şi să vedem. Libertatea de alegere este esenţială pentru toată lumea, fie că este vorba de mine sau de altcineva. Nu contează dacă este vorba despre vaccinare sau orice altceva în viaţă. Ar trebui să ai libertatea de a alege. În acest caz particular, ceea ce vrei să pui în corpul tău" - Novak Djokovic, potrivit dailymail.co.uk.

Cu 20 de titluri de Grand Slam la activ, Novak Djokovic împarte recordul cu Roger Federer și Rafael Nadal. Totalul competițiilor câștigate de cei trei sportivi se ridică la 276, un număr care atestă modul în care au dominat lumea tenisului masculin în ultimele două decenii.

Toţi jucătorii care vor evolua la Australian Open (17-30 ianuarie 2022, la Melbourne) vor trebui să fie vaccinaţi împotriva Covid-19, a confirmat, sâmbătă, directorul turneului Craig Tiley, crescând astfel presiunea asupra lui Novak Djokovic, de nouă ori câştigător la Antipozi şi care refuză să spună dacă este vaccinat sau nu.

Melbourne, al doilea oraş ca mărime din Australia, tocmai a ieşit din peste 260 de zile cumulate de lockdown.

Australian Open 2022: Sportivii nevaccinați nu vor putea participa - Mesajul directorului turneului pentru Novak Djokovic








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21554 vizualizari

  • -11 (49 voturi)    
    Scopul adevarat al Covid (Duminică, 21 noiembrie 2021, 11:15)

    Jakob [utilizator]

    Covid 2020 = 20/20 (jumi-juma), planul de impartire a populatiei in doua. Vaccinul a fost doar ustensila de separare a acestor doua mari grupuri in indivizi rivali. Politica globala se va face de acum inainte dupa modelul american cu 2 mari partide. va fi mai usor, deoarece suntem deja foarte multi. A inceput astfel o noua era socio-politica. Nu vrea nimeni sa ne omoare prin vaccin, vor doar sa ne controleze mai eficient. A fost cea mai buna metoda de a ne imparti in doua tabere. "Divide et impera"
    • -3 (7 voturi)    
      are dreptate NOLE! (Luni, 22 noiembrie 2021, 10:09)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Jakob

      oamenii care spun 'ascultati ce vi se spune la tv si supuneti-va' sunt oameni fara caracter!
      e cat se poate de simplu ce spune cel mai mare tenismen al tuturor timpurilor: practic daca cineva introduce ceva in corpul tau fara acordul tau, daca tu nu vrei, nu ai chef sau nu te simti comfortabil se numeste viol! DA Viol! fie ca e vorba despre un varf de ac de siringa cu un continut sau un varf de penis! nu conteaza! NU ARE DREPTUL NIMENI fara acordul tau si nici sa te constranga! cine incearca sa justifiece cu texte gen "daca nu bagi asta in tine moare baba sau mosul de pe alaturata" asta este un nemmmernic fara scrupule! sau un mega idiot util!
  • +3 (87 voturi)    
    Deloc surprinzător, (Duminică, 21 noiembrie 2021, 12:02)

    Dalla [utilizator]

    banii și faima nu te fac neapărat și mai deștept.

    Era totuși de așteptat din partea unui om cu mult umor, ca Nole, să nu se facă de râsul curcilor în așa un mod penibil.

    O fi influența tatălui, a vreunui duhovnic antivaccinist pe care Nole îl frecventează, sau pur și simplu grave lipsuri în cultura științifică și medicală a eroului Serbiei, care, ca mulți sportivi de performanță, a lipsit mult de la școală în copilărie?

    Sau nu s-o uita deloc la televizor, să înțeleagă cum funcționează vaccinul și de ce trebuie să ne vaccinăm?

    Tot de la televizor ar putea să afle că, vrând-nevrând, prin milioanele și faima lui, el este un lider de opinie pt unii oameni, chiar când scoate pe gură panglici.

    Oameni ale căror vieți și sănătăți ar putea să le influențeze decisiv, într-un fel sau altul...
    • -11 (79 voturi)    
      si daca e invers ? (Duminică, 21 noiembrie 2021, 12:21)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Dalla

      Vezi tu, argumentul lui e ca nu ai voie sa imi pui pistolul la tampla. Si e un argument corect.
      Din pacate oile care sunt obisnuite sa faca ce zice, sefu, sotu/sotia, sau altii nu pot inteege asta.
      • +11 (29 voturi)    
        Pt Adrian și icarag (Duminică, 21 noiembrie 2021, 21:56)

        Dalla [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Să încerc să mai explic o dată că presiunea e pe sistemul sanitar, nu pe cei care refuză să se vaccineze? Că tot efortul și toate costurile puse în cercetare și implementarea vaccinării în toată lumea pot fi în zadar fără o implicare a tuturor? Că boala asta nu e o răceală de sezon?

        Pur și simplu am ajuns la limanul la care se recomandă și se sugerează ferm, adică prin îngrădirea unor drepturi, și nu prin obligarea cu "pistolul la tâmplă", ca toți oamenii care intră în contact frecvent cu alții să se vaccineze.

        Asta pt că s-a demonstrat, statistic și științific, că vaccinații contractează mai rar, și în variante mai puțin periculoase, boala transmisă de acest virus. Care virus, prin eventuale transmiteri consecutive către gazde vaccinate (deci cu sisteme imunitare augmentate), va deveni eventual tot mai puțin contagios și va fi făcut inofensiv de către "imunitatea de turmă". Și că nu trebuie să așteptam să mai moară niște milioane de oameni ca să ajungem acolo.

        Ce-i așa de greu de înțeles?

        În copilărie și voi și Djokovic ați făcut o grămadă de vaccinuri și nu cred că părinții voștri au protestat!
        • -7 (9 voturi)    
          Deci se recomanda . (Luni, 22 noiembrie 2021, 3:11)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Dalla

          .. sa ne vaccinam obligatoriu, nu cu pistolul la tampla, ci cu ingradirea doar a unor drepturi: nu mai ai serviciu, nu mai iesi pe strada, nu poti intra in nicio cladire publica etc.

          Chiar asa mai, prostilor, de ce protestati, doar nu v-a pus nimeni pstolul la tampla? Mai uitati-va si voi la TV si mai invatati o figura de stil, una-alta..

          Eu nu am copilarit cu Djokovici. Si da, nimeni nu a protestat pe vremea lui Ceasusescu. Ce, ai vazut tu la TV atunci vreun protest? Deci e clar ca nu au existat...
    • -7 (69 voturi)    
      sau altfel spus (Duminică, 21 noiembrie 2021, 12:24)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Dalla

      Cand un om are o opinie si sta in piciore in ciuda batelor care se abat asupra lui, asta se numeste CARACTER nu prostie.
      Doar oamenii fara caracter (jmecherii) considera ca a avea o opinie in ciuda situatiei defavorabile e o prostie.
    • -7 (57 voturi)    
      care evidentza? (Duminică, 21 noiembrie 2021, 12:34)

      icarag [utilizator] i-a raspuns lui Dalla

      nu exista evidentza stiintifica care sa zica ca unul care a facut deja COVID practic asimptomatic , trebuie sa faca vaccin pt sanatatea proprie sau a celor din jur .

      eu personal am facut 3 doze de pfizer, dar in cazul lui djoko situatia e complet diferita . suntetzi spalatzi la creier de pseudostiintza .
    • -8 (60 voturi)    
      Cunoscătorilor a toate... (Duminică, 21 noiembrie 2021, 12:46)

      Eusa8 [utilizator] i-a raspuns lui Dalla

      ..... ce ai fost atat de mult la școală. Explica te rog de ce țări super vaccinate din Europa de vest sunt pe lista roșie cu mulți infectați de covid?
      De ce Gibraltar cu vaccinare de 100% are rata de infectare mai mare ca în România cea puțin dusă la școală. Explica-ne ce nu a mers în funcționara vaccinurilor?
    • -7 (49 voturi)    
      Ce-ti mai place sa arunci cu laturi (Duminică, 21 noiembrie 2021, 12:52)

      AxaCentrala [utilizator] i-a raspuns lui Dalla

      Din comentariul tau se intelege ca daca te uiti la televizor esti mai destept si le intelegi pe toate. Asa o fi in cazul tau.
      Este trist ca un neica-nimeni il face indirect prost, cu toate ca el nu spune ca este anti vaccin, ci impotriva inocularii fortate. Sa stii ca Nole a trecut prin Covid si probabil imunitatea lui este dobandita pe viata. Poate ca s-a si vaccinat dar nu considera ca e necesar acest cod QR omnipotent, fara de care nu mai poti intra nici in primarie.
      • +7 (27 voturi)    
        Ce-ți mai place să (Duminică, 21 noiembrie 2021, 19:06)

        Dalla [utilizator] i-a raspuns lui AxaCentrala

        crezi că înțelegi ce citești!
        Și chiar să scrii pe tema asta...
        Dar nu ești singurul. Ești într-o companie selectă.
    • -4 (36 voturi)    
      Antivaccinistii (Duminică, 21 noiembrie 2021, 14:44)

      Barcutza [utilizator] i-a raspuns lui Dalla

      Eu cred ca antivaccinistii sunt un fel de roata de rezerva a evoluției, in cazul in care vaccinul într-adevăr da greș și sa zicem in cinci sau zece ani toți care s-au vaccinat o mierlesc subit. Ganditi-va puțin ce s-ar întâmpla dacă toți am fi vaccinați… am pieri toți ca specie.
      Așa evoluția a zis: o parte, chit ca s-ar putea sa moara dacă rămân nevaccinați, o las nevaccinată pentru cel mai rau caz…

      Așa că nu va mai luați de bieții nevaccinați, ca nu e vina lor ca sunt așa… așa a vrut mama natura. ;)
      • +9 (31 voturi)    
        Roată de rezervă a (Duminică, 21 noiembrie 2021, 17:00)

        Dalla [utilizator] i-a raspuns lui Barcutza

        evoluției, sau carne de tun pt. adevăratul plan mondial conspiraționist: reducerea populație globului și creșterea coeficientului de inteligență general, prin determinarea unora să nu se vaccineze, să nu accepte restricțiile etc.
        Asta merge brici până acum în unele țări, mulțumită campaniilor anti-știință și anti-medicină duse prin toate mijloacele.
    • -6 (6 voturi)    
      Te contrazic in privinta banilor. (Luni, 22 noiembrie 2021, 3:06)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Dalla

      Banii te fac mai destept, desi depinde de ce fel de bani este vorba.. Am vazut eu la TV, dupa ce au explicat cum functioneaza vaccinurile, au aratat un experiment in direct: un cetatean anume, dintr-o tara anume, a fost pus intr-un pat anume, intr-o camera anume, total izolata fonic si impotriva zgomotelor din afara camerei. Trebuie precizat ca in camera nu se afla nici un TV. Cetateanul respectiv a fost acoperit cu EUR si conectat la niste aparate cu ajutorul unor fire/cabluri si sarme ca acea prezentata de duamna Firea in direct, la TV.. S-a constatat ca dupa numai 3 ore de hibernat in bacnotele EUR, desteptaciunea cetateanului a crescut cu 10-12 procente!

      Dupa EUR s-a incercat cu RON, dar din pacate, voluntarul care a fost obligat (pentru binele celorlati, fireste) sa participe la experiment, nu numai ca a pierdut ce castigase cand a fost impaturit in EUR, dar a iesit chiar mai prost decat a fost inaintea experimentului cu EUR.

      Ce e aia "figura de stil"?...
    • +1 (7 voturi)    
      dezamagitor (Luni, 22 noiembrie 2021, 5:55)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Dalla

      Nole ar fi putut sa jongleze mai gratios cu covidul, dar a calcat in strachini.
      Ii pot intelege, pana la un punct pozitia. Individul este o masina si fiecare lucru pe care il face e parte a unui mecanism complex. Ce mananca, cum mananca, cat doarme etc. Asta i-a asigurat suprematia fizica in lupta cu ceilalti, asa ca pot intelege dorinta de a nu se vaccina pentru ceva care cel mai probabil nu l-ar dupe pe el la urgente. Insa una e ce poate (sau nu) face un vaccin pentru tine, personal si alta e pozitia ta de influencer, care da apa la moara la tot felul de simpletoni.
  • +4 (18 voturi)    
    Scuze! (Duminică, 21 noiembrie 2021, 12:21)

    Gustav666 [utilizator]

    Dar cred ca dumneavoastra va uitati prea mult la televizor.
    • +10 (26 voturi)    
      Pt Gustav666 și AxaCentrala (Duminică, 21 noiembrie 2021, 22:30)

      Dalla [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Uitatul la televizor era o figură de stil, mai exact o sinecdocă (AxaCentrală, nu căuta pe net, că n-o să pricepi nimic). Adică am vrut să spun că Joker ar fi putut să-și ia informațiile despre vaccin chiar și din cea mai vulgară, mai superficială și mai accesibilă sursă mass-media, fără să trebuiască să citească tratate de medicină.

      Pe Nole nu l-am făcut prost, ci doar am zis că banii nu-l fac mai deștept. Adică ar fi putut pur și simplu să se abțină, la faima și poziția lui de influencer, de la comentarii sentențioase și irevocabile pe o temă așa de sensibilă cum e vaccinarea. Sau de la a băga la înaintare filozofia libertății individuale (apropo, libertate care se sfârșește acolo unde începe libertatea celuilalt...)

      Sutor, ne ultra crepidam! (acum puteți căuta pe net)

      Dacă ne amintim bine, Nole a fost încă de la debutul pandemiei unul din cei mai vocali și recalcitranți, pe tema asta, oameni din circuitul masculin. Ba chiar a organizat pe cont propriu un miniturneu, unde mulți tenismeni de top s-au îmbolnăvit.

      Aia chiar a fost o prostie.
      • -4 (8 voturi)    
        Lasa .. (Luni, 22 noiembrie 2021, 2:34)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Dalla

        . ca afla de la TV ce e aia. Si inca ceva: sinecdocă esti tu la cap. Iti multumim, o prea-mult prea- invatat-o ca ne dai permisiunea cand si ce sa cautam pe net! Esti o lampa, pardon, un circuit integrat, un transmitator in lumea asta oarba fara TV-uri. De la tine venim si luam undele elctromagnetice purtatoare de informatii vitale, la fel cum Nole se duce si ia lumina de la duhovnicul lui antivaccinist. Sau taică-său.

        Te rugam, ne explici si noua care sunt comentariile alea sententioase ale lui Nole? Sunt cumva asemanatoare cu ale tale? Si de unde ai dedus ca nu stie cum functioneaza un vaccin? A spus el ca vaccinurile sunt o prostie, s-a pronuntat impotriva vaccinurilor?..

        Apropo, ai aflat de la TV care este deosebirea dintre antivaccinist si cel care se opune vaccinarii obligatorii?

        Deja imi vajaie urechile da atat de multe sinecdoce si crepide! TRebuie nraparat sa-mi iau un TV!..Ce brand imi recomanzi?..Am auzit, nu de la TV, ca la cele de 8 K informatiile sunt mai de calitate decat la celelalte..
  • -15 (31 voturi)    
    Bravo Novak (Duminică, 21 noiembrie 2021, 22:09)

    wintershadow [utilizator]

    "Libertatea de alegere este esenţială pentru toată lumea, fie că este vorba de mine sau de altcineva. Nu contează dacă este vorba despre vaccinare sau orice altceva în viaţă. Ar trebui să ai libertatea de a alege. În acest caz particular, ceea ce vrei să pui în corpul tău"

    Si nu, daca esti amenintat cu concedierea sau cu interzicerea accesului nu inseamna alegere, ci obligare.
  • +4 (8 voturi)    
    corect! (Luni, 22 noiembrie 2021, 3:33)

    Filbert [utilizator]

    Atunci eu am libertatea sa aleg sa pun in corpu' meu vreo 3 itri de vodka si sa ma sui la volan, nu?! Ca am libertate, doar.
    Ca pot sa omor citiva, poate si pe mine, conteaza mai putin in comparatie cu libertatea de a pune ce vreau in corpu' meu. Pe linga asta, hai sa ne uitam la partea plina a paharului, popii si cioclii incaseaza, e bine.