​Alexander Zverev a furnizat marea surpriză a zilei la Turneul Campionilor, germanul reușind să-l elimine în semifinale pe Novak Djokovic (7-6(4), 4-6. 6-3). Liderul mondial, care nu a reușit să bifeze Marele Slam (cucerirea într-un sezon a celor patru turnee de Grand Slam), a mai ratat astfel un obiectiv important.

Alexander ZverevFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

Câștigător în fața lui Djokovic și la Jocurile Olimpice de la Tokyo, Zverev a salvat o minge de set în gameul al zecelea și și-a adjudecat primul set după tiebreak (s-a impus la 4).

Setul secund a fost la fel de echilibrat: Nole a fructificat a doua minge de break în gameul al nouălea și a trimis confruntarea în set decisiv după ce și-a făcut serviciul cu ceva emoții (6-4, Zverev a salvat patru mingi de set).

Sascha a început să pună presiune la retur și a reușit primul (și singurul) său break în al patrulea game. Germanul a rezistat într-un game foarte dificil de serviciu la scorul de 4-2 (Djokovic a ratat o șansă de rebreak) și a câștigat decisivul cu 6-3.

După două ore și 28 de minute, Alexander Zverev a bifat o mare surpriză și s-a calificat în finala Turneului Campionilor, scor 7-6(4), 4-6. 6-3.

Rezumatul partidei Zverev vs Djokovic:

În finala de duminică (va începe de la ora 18:00, ora României) se vor întâlni Daniil Medvedev (campionul din 2020) și Alexander Zverev (campionul din 2018).

Daniil conduce cu 6-5 în meciurile directe cu Alexander (rusul a câștigat ultimele cinci confrutări).