Anett Kontaveit și Karolina Pliskova au câștigat primele dueluri de la Turneul Campioanelor, contând pentru Grupa Teotihuacan a competiției de la Guadalajara.

În primul meci din Mexic, Kontaveit (Estonia, 8 WTA) a învins-o în două seturi pe Barbora Krejcikova (Cehia, 3 WTA), scor 6-3, 6-4. Meciul a durat o oră și un sfert.

Rezumatul partidei dintre Kontaveit și Krejcikova:

A doua confruntare a zilei a fost una mult mai echilibrată: Karolina Pliskova (Cehia, 4 WTA) a avut nevoie de două ore și 27 de minute pentru a trece de Garbine Muguruza (Spania, 5 WTA), scor 4-6, 6-2, 7-6(6).

Rezumatul partidei dintre Pliskova și Muguruza:

Vineri, în etapa a doua a grupei se vor întâlni învingătoarele din prima zi (Kontaveit vs Pliskova), respectiv învinsele (Krejcikova vs Muguruza).

Vor avea loc în Grupa Chichen Itza:

Maria Sakkari vs Iga Swiatek / joi, ora 22:00

Aryna Sabalenka vs Paula Badosa / vineri, ora 03:30.

Rezultatele înregistrate în primele meciuri de dublu, Grupa Tenochtitlan:

Shuko Aoyama/Ena Shibahara (Japonia) vs Darija Jurak/Andreja Klepac (Croația/Slovenia) 6-0, 6-4

Nicole Melichar-Martinez/Demi Schuurs (SUA/Olanda) vs Samantha Stosur/Shuai Zhang (Australia/China) 6-2, 6-2.

Criterii de departajare:

1) Numărul mai mare de victorii

2) Dacă două jucătoare sunt la egalitate, se va ține cont de meciul direct

3) Dacă mai mult de două jucătoare sunt la egalitate din punct de vedere al numărului de victorii, atunci criteriile sunt următoarele:

- setaverajul (diferența dintre numărul de seturi câștigate și numărul de seturi pierdute)

- diferența dintre numărul de game-uri câștigate și numărul de game-uri pierdute.

- numărul cel mai mare de game-uri câștigate.

​Akron WTA Finals Guadalajara are loc în perioada 10-17 noiembrie 2021, se dispută pe hard outdoor, a adunat la start cele mai bune opt sportive ale sezonului în curs (Ashleigh Barty a declarat forfait), iar premiile totale sunt în valoare de $5.000.000.

Întrecerea se dispută la "Panamerican Tennis Center" din Guadalajara, Mexic. Este ediția cu numărul 50 a compeției de simplu și a 45-a la dublu.