Surpriză mare la Linz: Emma Răducanu, eliminată de locul 106 WTA

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Marţi, 9 noiembrie 2021, 21:39 Sport | Tenis


Emma Raducanu
Foto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia
Emma Răducanu nu a reușit nici la Linz să își găsească forma de la US Open. Principala favorită a părăsit competiția de categorie WTA 250 încă din optimi: a fost învinsă de Xinyu Wang (106 WTA).

Wang, jucătoare venită din calificări, s-a impus în trei seturi, scor 6-1, (0)6-7, 7-5, după un meci care a durat două ore și 35 de minute.

Răducanu (20 WTA) a acuzat probleme în finalul partidei și a cerut un timeout medical înaintea celui de-al zecelea game. Emma a revenit pe teren, a făcut rebreak după ce a salvat două mingi de meci, dar și-a pierdut din nou serviciul și Xinyu a închis partida.

După succesul de la US Open, Răducanu a pierdut trei meciuri (cu Aliaksandra Sasnovich, Marta Kostyuk și Xinyu Wang) și a câștigat doar două (cu Polona Hercog și Ana Bogdan, ambele la Transylvania Open).

În turul următor, Xinyu Wang o va întâlni pe americanca Alison Riske (73 WTA, favorită 8), care a trecut de franțuzoaica Alize Cornet (59 WTA), scor 6-4, 6-4.

WTA Linz, sferturi de finală:

Xinyu Wang vs Alison Riske (8)
Danielle Collins (3) vs Alison Van Uytvanck
Jaqueline Cristian vs Veronika Kudermetova (4)
Jasmine Paolini (7) vs Simona Halep (2).

WTA Linz are loc în perioada 6-12 noiembrie, se dispută pe hard indoor, are premii totale în valoare de $235.238, iar pe tabloul principal au fost 32 de jucătoare. Face parte din categoria WTA 250.

Ultimele trei câștigătoare ale întrecerii au fost Aryna Sabalenka (2020), Cori Gauff (2019) și Camila Giorgi (2018). Are și România o campioană la Linz: Raluca Olaru, la dublu - ediția din 2014, alături de Anna Tatishvili.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5146 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Nici o surpriza aici. (Marţi, 9 noiembrie 2021, 21:45)

    Alius [utilizator]

    Cel putin 2 ani, asa va fi.
  • +5 (7 voturi)    
    Da (Marţi, 9 noiembrie 2021, 21:47)

    mitg [utilizator]

    Mare surpriza
  • +5 (9 voturi)    
    Dacă taică-su (Marţi, 9 noiembrie 2021, 21:52)

    Heitarel Troleanu [utilizator]

    nu-i angajează urgent un antrenor, și nu o scoate din circuitul monden-snob, o trecem și pe asta la "născuți vedete si morți speranțe"...
  • +5 (9 voturi)    
    surpriza ? (Marţi, 9 noiembrie 2021, 22:14)

    Kvothe [utilizator]

    surpriza fost castigarea USopen, de fapt acesta este nivelul ei.. undeva pe la top 150..
  • +7 (9 voturi)    
    Sa fim realisti (Marţi, 9 noiembrie 2021, 22:38)

    P.Antipov [utilizator]

    Singura mare surpriza a fost ca a castigat US.Open.
    Acum s-a întors la normal.
  • +3 (7 voturi)    
    trebuie sa se adune sa lase fumurile (Marţi, 9 noiembrie 2021, 22:44)

    ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator]

    Dupa US Open am spus ca va ajunge mare daca nu i se va urca tenisul la cap. Pentru moment se pare ca i s-a urcat si ia bataei pe linie de la jucatoare mai prost clasate in clasamentul WTA. Cum naiba se intampla la ea si Bianca Andreescu ca au fost atat de zmeoaice doar la cate un Tuneu US Open in rest dezamagire totala !!!
  • +5 (9 voturi)    
    Emma Răducanu - BALON umflat de mass-media (Marţi, 9 noiembrie 2021, 22:52)

    pinguinu [utilizator]

    Strict opinia mea in continuare: Nu am nimic cu ea, ii doresc numai bine in cariera, dar in opinia mea, Emma Răducanu e o (foarte) tanara jucatoare de tenis care a prins o saptamana foarte buna, si a castigat US Open, iar apoi faima, celebritatea si atentia primita din partea mass-mediei au coplesit-o!

    Prin urmare, de-aia dupa US Open, fata nu isi mai gaseste ritmul.

    E aceeasi situatie ca la Osaka sau la Bianca Andreescu... mass-media creeaza niste asteptari de la pustoaicele astea, iar presiunea e prea mare ptr varsta lor.

    E nevoie de antrenori foarte buni, care sa le tina cu picioarele pe "pamant", dar probabil in echipa lor ar fi nevoie si de un psiholog, care sa le ajute sa inteleaga cum trebuie sa reactioneze la toata atentia asta, sa lucreze cu ele la partea mentala! Asta pe langa fizioterapeuti si kinetoterapeuti care sa le ajute sa se recupereze fizic dupa un turneu....

    Cum am zis: e strict OPINIA MEA!
    • +3 (5 voturi)    
      lol hai sa fim seriosi (Marţi, 9 noiembrie 2021, 23:43)

      un clujean in bucuresti [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu

      pai evident ca mass media scrie despre ce vor oamenii sa citeasca. Cineva de 18 ani care castiga un grand slam e mai interesant ca cineva de 29 ani care castiga.

      a demonstrat ca are talent si ca poate castiga meciuri. Nu a jucat rau azi, dar nu a fost suficient. Sigur poate juca mai bine si poate in viitor o va face. Cam asa e privind obiectiv lucrurile
      • +1 (1 vot)    
        mass media (Miercuri, 10 noiembrie 2021, 9:16)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui un clujean in bucuresti

        putea să scrie despre culoaru care l-a avut la USO, aș fi curios să știu cine îl făcu...cred că cineva important, multiculturala Naomi trebuia înlocuită cu alta la fel de multiculturală
    • +1 (5 voturi)    
      //// (Marţi, 9 noiembrie 2021, 23:51)

      costicatrombon [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu