​Novak Djokovic a obținut calificarea în ultimul act al Mastersului de la Paris-Bercy, prima competiție la care a luat parte după înfrângerea din finala US Open. În semifinale, liderul mondial a pierdut un set în fața polonezului Hubert Hurkacz și a "tremurat" în tiebreakul setului decisiv.

Nole a avut nevoie de două ore și 17 minute pentru a trece de jucătorul care va fi prezent la Turneul Campionilor, scor 4-6, 6-0, 7-6(5).

Condus cu 4-1 în setul decisiv, Hurkacz a revenit și a egalat la 4. Polonezul a salvat o minge de meci în game-ul al zecelea, a avut avantaj în tiebreak (3-2, cu minibreak), dar Nole a fost mai concentrat și a obținut victoria.

Djokovic se va duela în finală cu învingătorul partidei dintre rusul Daniil Medvedev (favorit 2) și germanul Alexander Zverev (4).

Pentru a șaptea oară în carieră (un record), Novak Djokovic se va afla pe prima poziție în clasamentul ATP la finalul anului (a mai făcut-o în 2011, 2012, 2014, 2015, 2018 și 2020).

Campionul en-titre de la Paris-Bercy este Daniil Medvedev (2020). Precedentele ediții au fost câștigate de Novak Djokovic (2019), Karen Khachanov (2018), Jack Sock (2017) și Andy Murray (2016).