Varvara Gracheva a practicat un joc agresiv în fața Simonei Halep, dar diferența de valoare și-a spus cuvântul și jucătoarea noastră s-a calificat în sferturi la Transylvania Open după o oră și 13 minute, scor 6-4, 6-2. Principala favorită a acuzat dureri la spate în pauza dintre seturi, dar a revenit foarte bine pe teren și va avea parte de încă un duel românesc la Cluj-Napoca: o va întâlni pe Jaqueline Cristian.

Simona HalepFoto: Melinda Nagy / Shutterstock Editorial / Profimedia

Simona Halep, despre problema avută la meciul cu Varvara Gracheva: "Durerea a fost mare. Nu prea am reușit să mă mișc"

• În sferturi, Simona Halep se va întâlni, pentru prima oară în circuitul WTA, cu Jaqueline Cristian (105 WTA).
  • Prin calificarea în sferturi, Simona și-a asigurat un premiu în valoare de 5.800 de dolari şi 60 de puncte în clasamentul WTA.

• Simona Halep și Emma Răducanu (campioana de la US Open) se află pe aceeași parte de tablou și ar putea teoretic să se întâlnească în semifinale.

Ultimul punct al partidei dintre Halep și Gracheva:

Desfășurarea meciului Simona Halep - Varvara Gracheva 6-4, 6-2

Setul II

6-2 Simona servește bine și se califică în sferturi la Transylvania Open.

5-2 Simona se mai impune o dată la retur (și cu puțin ajutor din partea fileului) și va servi pentru câștigarea partidei.

4-2 Simona servește spre exterior și o plimbă pe adversară pe linia de fund. Jucătoarea noastră mai are nevoie de două game-uri pentru a obține victoria.

3-2 Punctele sunt din ce în ce mai scurte, Gracheva servește bine și se impune la 15.

3-1 Simona își confirmă avantajul cu un game câștigat la 0 și se apropie de victorie.

2-1 Varvara reușește câteva lovituri spectaculoase în lung de linie, dar Simona, care și-a reproșat anumite decizii, rămâne concentrată și face break-ul.

1-1 Simona salvează o minge de break cu un as și egalează.

0-1 Gracheva își face serviciul fără probleme. Rămâne de văzut cum va lansa Simona.

Simona a revenit pe teren. Setul secund a început.

Simona cere un timeout medical. Sportiva noastră acuză dureri în zona lombară.

Setul I

6-4 Simona comite o dublă greșeală, dar fructifică a doua minge de set.

5-4 Gracheva luptă pentru fiecare punct, joacă la un nivel foarte înalt și rămâne în primul set.

5-3 Simona servește bine, Varvara atacă liniile, dar nu este la fel de precisă ca în alte game-uri.

4-3 Aflată într-o situație foarte dificilă (0-40), Varvara câștigă cinci puncte la rând și rămâne aproape de Simona.

4-2 Un game de serviciu mult mai bun din partea Simonei: jucătoarea noastră nu mai are emoții și se distanțează.

3-2 Varvara practică un joc foarte ofensiv, dar alternează loviturile câștigătoare cu erorile neforțate. Simona profită din plin și trece din nou în față.

2-2 Simona egalează după încă un game în care Gracheva a atacat aproape fiecare serviciu.

1-2 Gracheva servește impecabil și trece în față. Rusoaica a început foarte bine partida.

1-1 Varvara este foarte agresivă la retur, profită de câteva servicii secunde mai nereușite ale Simonei și face rebreak-ul după un game echilibrat.

1-0 Meciul a început cu Varvara Gracheva la serviciu. Simona se mișcă excelent, atacă foarte bine și forțează greșeli din partea adversarei: break pentru româncă.

Partida va fi arbitrată din scaun de Pierre Bacchi.

Cele două jucătoare se află la încălzire.

Câștigătoarea partidei dintre Simona Halep și Varvara Gracheva se va duela în sferturi cu Jaqueline Cristian, care a produs surpriza învingând-o în două seturi pe Ajla Tomljanovic, scor 7-6(5), 7-5.

Simona își dorește cât mai multe meciuri pe final de an, după un 2021 în care a avut mari probleme cu accidentările (a lipsit luni bune din circuit). De altfel, în clasamentul Live al WTA Halep a părăsit TOP 20 pentru prima dată după opt ani de zile.

Ea ar putea reveni printre primele 20 de sportive ale lumii doar în cazul în care va triumfa la turneul WTA 250 din BT Arena.

Transylvania Open - Cluj-Napoca, România

25-31 octombrie 2021

Categorie "WTA 250", suprafață hard, 32 de sportive pe tabloul principal, premii totale în valoare de $235.238.