Emma Răducanu a controlat partida din optimile turneului de categorie WTA 250 de la Cluj-Napoca, Ana Bogdan reușind doar în setul secund să îi pună probleme britanicei. A treia favorită s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-4, după o oră și jumătate de joc, și a ajuns în sferturi la Transylvania Open.

Emma RaducanuFoto: Melinda Nagy / Shutterstock Editorial / Profimedia

• Pentru un loc în semifinale, Emma Răducanu (23 WTA) se va duela cu Marta Kostyuk (Ucraina, 55 WTA).
  • Prin calificarea în sferturi, Răducanu și-a asigurat un premiu în valoare de 5.800 de dolari şi 60 de puncte.
  • Ana Bogdan va primi 3.675 de dolari şi 30 de puncte.
  • Simona Halep și Emma Răducanu se află pe aceeași parte de tablou și ar putea teoretic să se întâlnească în semifinale.

Ultimul punct al meciului dintre Răducanu și Bogdan:

Desfășurarea meciului Emma Răducanu - Ana Bogdan 6-3, 6-4

Setul II

6-4 Emma Răducanu câștigă fără probleme game-ul, la 0, și se califică în sferturile de finală.

5-4 Ana câștigă câteva puncte spectaculoase și închide game-ul cu un serviciu sigur.

5-3 Emma își confirmă avantajul, Ana va servi pentru a rămâne în meci.

4-3 După un game foarte echilibrat în care ambele jucătoare au avut oportunități, Emma Răducanu face break-ul și se apropie de victorie.

Ana este foarte nemulțumită după o decizie venită din scaun și se ceartă cu Kader Nouni. Reluările confirmă că sportiva noastră avea dreptate (mingea trimisă de Emma a aterizat în spatele liniei de fund).

3-3 Emma Răducanu servește excelent și egalează.

2-3 Lovituri tot mai aspre în BT Arena, Ana rezistă într-un game dificil, salvează o minge de break și trece pentru prima oară în față.

2-2 Ana Bogdan profită de câteva erori ale adversarei, pune presiune și recuperează break-ul.

2-1 Un game mult mai bun la serviciu pentru Ana.

2-0 Emma defilează în aceste momente, Ana nu reușește să pună probleme la retur.

1-0 Ana riscă, încearcă să o scoată pe Emma din zona de confort, dar nu este suficient de precisă și britanica începe setul secund cu un break.

Setul I

6-3 Emma servește excelent și nu îi dă nicio șansă Anei: britanica a câștigat primul set.

5-3 Ana nu renunță la luptă, își ridică nivelul jocului într-un moment dificil și rămâne în set.

5-2 Ana contestă o decizie a lui Kader Nouni, dar nu poate face nimic: lovitura Emmei a fost bună și britanica se apropie de câștigarea setului.

4-2 Ana are din nou probleme la serviciu, comite duble greșeli, dar rezistă și se apropie pe tabelă.

4-1 Ana pune presiune la retur, câștigă câteva puncte cu lovituri spectaculoase, dar Emma rămâne concentrată și își păstrează avantajul.

3-1 Ana câștigă primul său game - a servit mult mai bine.

3-0 Jocul se desfășoară într-o singură direcție: Emma servește foarte precis și variat și se distanțează.

2-0 Ana are mari probleme în primul game de serviciu și Emma face break la 0.

1-0 Meciul a început. Emma își face serviciul după un game dificil în care a salvat trei mingi de break.

Meciul va fi arbitrat din scaun de Kader Nouni.

Emma și Ana se află la încălzire. Bogdan a câștigat tragerea la sorți și a ales să primească.

Învingătoarea partidei dintre Emma Răducanu și Ana Bogdan se va duela în sferturi cu Marta Kostyuk (55 WTA, favorită 6), după ce spotiva din Ucraina a trecut de Mona Barthel (Germania, 202 WTA), scor 6-4, 6-4.

Transylvania Open - Cluj-Napoca, România

25-31 octombrie 2021

Categorie "WTA 250", suprafață hard, 32 de sportive pe tabloul principal, premii totale în valoare de $235.238.