Transylvania Open

VIDEO Emma Răducanu, discurs în limba română: "Cred că sunt acasă aici"

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Marţi, 26 octombrie 2021, 22:12 Sport | Tenis


Emma Raducanu
Foto: wta/ twitter
Calificată în optimi la Transylvania Open după ce a învins-o pe Polona Hercog, Emma Răducanu le-a vorbit fanilor în limba româna. Britanica a afirmat că se simte ca acasă în România, a discutat despre mâncarea favorită și a precizat că va încerca să vorbească din ce în ce mai bine în limba tatălui ei.


Emma Răducanu: Cred că sunt acasă aici


"Vreau să încercăm puțin în română. Dacă nu mai pot, mă schimb în engleză.

Astăzi a fost un meci foarte dificil, ea a fost foarte tare. Cred că nici eu nu am jucat așa bine, dar am câștigat. Am așa multă bucurie acum.

Mulțumesc foarte mult, este un turneu foarte bine organizat și îmi place România foarte mult. Cred că sunt acasă aici.

(n.r. despre mâncarea românească favorită) Trebuie să fie ciorba de perișoare, dar n-am mâncat de perișoare acum, am mâncat de legume. Mai aștept un pic și pe urmă mănânc un pic de sarmale... și mămăliga e foarte bună... și papanași!

Înseamnă mult să joc în țara tatălui meu. Am amintiri foarte frumoase din țară și mă bucur foarte mult că am ocazia să joc aici. Mulțumesc tuturor pentru suportul de astăzi și din această săptămână.

Vreau să zic că acum sunt puțin rușinată să vorbesc în română, dar dacă stau aici un pic, pot să fiu mai bună" - Emma Răducanu, după victoria obținută în fața Polonei Hercog.

De știut:
  • Emma Răducanu, campioană la US Open la doar 18 ani, a obținut astfel prima victorie în circuitul WTA. La Indian Wells, britanica a fost învinsă de Aliaksandra Sasnovich.
  • Pentru un loc în sferturi, Emma Răducanu (23 WTA) se va duela cu Ana Bogdan (106 WTA).
  • Prin calificarea în optimi, Răducanu și-a asigurat un premiu în valoare de 3.675 de dolari şi 30 de puncte WTA.
  • Simona Halep și Emma Răducanu se află pe aceeași parte de tablou și ar putea teoretic să se întâlnească în semifinale.

Transylvania Open - Cluj-Napoca, România

25-31 octombrie 2021

Categorie "WTA 250", suprafață hard, 32 de sportive pe tabloul principal, premii totale în valoare de $235.238.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7281 vizualizari

  • -24 (28 voturi)    
    Aoleo, Iane! (Marţi, 26 octombrie 2021, 22:38)

    Nyk1 [utilizator]

    De ce n-ai învățat fata să vorbească corect?
    • +11 (17 voturi)    
      n a avut timp!! (Marţi, 26 octombrie 2021, 22:53)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      cum nu a avut nici ala al tau cu tine ca sa ti dea mai multa educatie...dar poate a remarcat ca s ar obosi degeaba...
  • +18 (20 voturi)    
    Emma (Marţi, 26 octombrie 2021, 22:40)

    lider [utilizator]

    Felicitari!
  • +2 (18 voturi)    
    Romanca Ema (Marţi, 26 octombrie 2021, 23:01)

    mihai53 [utilizator]

    Ema, Romania te-a adoptat. Esti si a noastra si ne mandrim cu tine!
    • -2 (8 voturi)    
      Nu-i (Miercuri, 27 octombrie 2021, 4:31)

      Tomesteanul [utilizator] i-a raspuns lui mihai53

      a noastră, bre. Cine te-a păcălit? E englezoaică. E-n mintea unora dintre noi. Și a presei dornice de găselnițe. Atât.
      • -5 (7 voturi)    
        Știți de câte ori și-a vizitat bunica? (Miercuri, 27 octombrie 2021, 9:12)

        Tomesteanul [utilizator] i-a raspuns lui Tomesteanul

        Niciodată. Sigur, Anglia e departe, monșer.
  • +6 (8 voturi)    
    super! (Marţi, 26 octombrie 2021, 23:23)

    ..13 [utilizator]

    Emma felicitari!
  • +13 (17 voturi)    
    Conteaza prea putin cat de bine vorbeste romana (Marţi, 26 octombrie 2021, 23:27)

    Amariei [utilizator]

    Un suflet minunat, cu mult bun sim! Felicitari !
  • +4 (10 voturi)    
    Stiu ca sint oe linga subiect.. (Miercuri, 27 octombrie 2021, 1:27)

    Coco Whistle [utilizator]

    Ptr ca nu pot sa-l comentez obiectiv, dar … e diferenta de la un copil….care isi cere iertare elegant spunind ca ii e rusine ca vorbeste asa putin romaneste dar ca o sa invete mai mult si imaginea dezolanta a unui porc, in parlamentul romaniei fumind in spatii publice si jignind grotesc un compatriot. Ce va doriti romani?
  • -5 (9 voturi)    
    O fi pro vaccinare? Sau n-o fi? (Miercuri, 27 octombrie 2021, 5:50)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Intreb doar.
  • +2 (4 voturi)    
    Romanii se pricep bine a comenta despre altii (Miercuri, 27 octombrie 2021, 11:53)

    Amariei [utilizator]

    Cand vine vorba despre ei...las ca stim noi mai bine. Stiti de ce tara este unde este acum? Din pricina tuturor celor care arunca cu pietre si se preocupa de cate ori si-a vizitat Emma bunica sau de ce nu stie mai bine romaneste, in loc sa ii aprecieze ambitia, talentul si sa fie mandri ca jumatate este romanca. In 1990 ne bateam cu pumnul in piept ca nu ne vindem tara, stim noi mai bine sa ne gospodarim, acum culegem capsuni la spanioli si suntem norocosi ca putem castiga un ban cinstit. Asa popor, asa tara...