Emma Răducanu a avut parte de un duel foarte dificil în primul tur de la Translyvania Open. ​Britanica, a treia favorită a competiției WTA 250 de la Cluj-Napoca, a fost pusă la grea încercare de slovena Polona Hercog, dar a obținut calificarea în optimi după două ore și 28 de minute de joc, scor 4-6, 7-5, 6-1.

Emma RaducanuFoto: Melinda Nagy / Shutterstock Editorial / Profimedia

VIDEO Emma Răducanu, discurs în limba română: "Cred că sunt acasă aici"

• Emma Răducanu, campioană la US Open la doar 18 ani, a obținut astfel prima victorie în circuitul WTA (Grand Slamurile aparțin de ITF). La Indian Wells, britanica a fost învinsă de Aliaksandra Sasnovich.

• Pentru un loc în sferturi, Emma Răducanu (23 WTA) se va duela cu Ana Bogdan (106 WTA).

• Prin calificarea în optimi, Răducanu și-a asigurat un premiu în valoare de 3.675 de dolari şi 30 de puncte WTA.

• Simona Halep și Emma Răducanu se află pe aceeași parte de tablou și ar putea teoretic să se întâlnească în semifinale.

Rezumatul partidei dintre Emma Răducanu și Polona Hercog:

Desfășurarea meciului Emma Răducanu - Polona Hercog 4-6, 7-5, 6-1

6-1 Emma salvează o minge de break și închide partida: britanica s-a calificat în optimi la Transylvania Open.

5-1 Hercog salvează două mingi de meci și meciul se prelungește.

5-0 Game alb pentru Răducanu. Hercog va servi pentru a rămâne în meci.

4-0 Emma se apropie din ce în ce mai tare de victorie: a mai făcut un break (al șaselea game câștigat la rând).

3-0 Hercog nu mai are răbdare, pare că se grăbește la fiecare lovitură și nu mai este la fel de precisă: Emma își confirmă avantajul.

2-0 Emma controlează schimburile, Polona comite din ce în ce mai multe greșeli și Răducanu face break-ul.

1-0 Emma ajunge la o scurtă și își adjudecă primul game din setul decisiv.

Setul II

7-5 Aflată sub presiunea rezultatului, Polona comite mai multe duble greșeli și Emma câștigă setul secund.

6-5 Emma Răducanu scapă dintr-o situație foarte dificilă: a salvat o minge de break și s-a asigurat că va ajunge cel puțin în tiebreak.

5-5 Echilibrul din acest set se menține: Hercog își face serviciul și avem "prelungiri".

5-4 Egalată la 40 într-un game în care părea să nu aibă probleme, Emma rezistă și trece din nou în față.

4-4 Răducanu revine de la 0-40, dar nu poate face pasul decisiv și Hercog egalează.

4-3 Emma câștigă fără emoții game-ul de serviciu după câteva execuții superbe.

3-3 Emma Răducanu alternează loviturile excelente cu erorile neforțate: Hercog profită de inconstanța britanicei și egalează.

3-2 Emma închide game-ul cu un voleu-drive controlat foarte bine.

2-2 Polona Hercog nu o mai lasă pe Emma să se distanțeze: și-a făcut serviciul după ce a salvat trei mingi de break.

2-1 Emma se impune după un game dificil la serviciu.

1-1 Hercog își demonstrează în multe momente experiența superioară: slovena egalează.

1-0 Emma începe mai bine setul secund, a revenit mai concentrată pe teren și și-a făcut serviciul.

Setul I

4-6 Polona Hercog își face serviciul, câștigă al cincilea game consecutiv și se impune în primul set.

4-5 Seria câștigătoare a sportivei din Slovenia continuă: Polona se impune din nou la retur și va servi pentru câștigarea setului. Emma comite din ce în ce mai multe erori neforțate.

4-4 Loviturile Emmei nu mai sunt la fel de puternice, Hercog profită și câștigă al treilea game la rând.

4-3 Game câștigat la 0 la retur de Hercog - Polona se apropie pe tabelă.

4-2 Polona și-a găsit ritmul, lovește mult mai variat și câștigă din nou game-ul de serviciu (chiar dacă Emma a pus ceva probleme).

4-1 Hercog începe bine la retur, dar Emma revine și închide game-ul cu o lovitură câștigătoare.

3-1 Mult mai agresivă, Polona vine la fileu și o pune în dificultate pe Emma (a ratat două passing-uri). Slovena punctează pe tabelă.

3-0 Emma Răducanu se mișcă foarte bine pe teren, nu îi oferă prea multe oportunități adversarei și își confirmă avantajul.

2-0 Emma fructifică a șasea minge de break și se distanțează.

1-0 Emma Răducanu a început foarte bine partida: și-a făcut serviciul fără probleme.

Jaqueline Cristian a învins-o în trei seturi pe Kaja Juvan, scor 3-6, 7-6(8), 7-6(3). Urmează confruntarea dintre Răducanu și Hercog.

Transylvania Open - Cluj-Napoca, România

25-31 octombrie 2021

Categorie "WTA 250", suprafață hard, 32 de sportive pe tabloul principal, premii totale în valoare de $235.238.