Întrerupt miercuri din cauza întunericului, meciul dintre Irina Begu (56 WTA) și Donna Vekic (101 WTA) a fost reluat joi, iar câștig de cauză a avut sportiva noastră. Begu a obținut calificarea în sferturile WTA Tenerife după o partidă intensă, de trei seturi, și disputată pe durata a două zile (4-6, 6-2, 7-6(4)).

Irina BeguFoto: Glyn Kirk / AFP / Profimedia Images

Vekic a câștigat primul set (6-4), dar Irina nu a renunțat la luptă și a continuat să creadă în șansa ei. Sportiva noastră a dus duelul în manșă decisivă (a câștigat setul al doilea cu 6-2).

Begu a servit în două rânduri pentru a închide partida (la 5-4 și 6-5), dar până la urmă a fost nevoie de un tiebreak pentru a putea fi stabilită învingătoarea (7-4 pentru Irina).

Meciul a durat trei ore și 11 minute.

De știut:

• Pentru Irina Begu va urma meciul din sferturile competiției contra sportivei Ann Li (60 WTA).
  • Calificarea în sferturi este recompensată cu un cec în valoare de $5.800 și cu 60 de puncte în clasamentul WTA de simplu.

Turneul de la Tenerife face parte din categoria WTA 250, se dispută pe hard și are premii totale în valoare de $235.238.