Jaqueline Cristian s-a calificat, luni, în optimile de finală de la Tenerife (Spania), după ce a trecut de a doua favorită a turneului de categorie "WTA 250". În aceeași fază a competiției a ajuns și Irina Begu.

Jaqueline CristianFoto: Mike Kireev/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Cristian (108 WTA, venită din calificări) a obținut cea mai importantă victorie din carieră în fața slovenei Tamara Zidansek (33 WTA, cap de serie nr. 2), scor 7-5, 4-6, 6-1. Meciul a durat două ore şi nouă minute.

Jaqueline se va duela în optimi cu Karolina Schmiedlova (Slovacia, 85 WTA). Sportiva noastră și-a asigurat un cec de 3.675 de dolari şi 48 de puncte în clasamentul WTA.

Tot luni, Begu (56 WTA) a învins-o în primul tur pe Marta Kostyuk (Ucraina, 53 WTA), scor 6-4, 6-4, după un meci care a durat aproape două ore.

Pentru un loc în sferturi, Irina se va confrunta cu învingătoarea partidei dintre americanca Alison Riske (favorită 8) și croata Donna Vekic (101 WTA, venită din calificări). Begu și-a asigurat un premiu în valoare de 3.675 de dolari și 30 de puncte WTA.