Raluca Olaru și Nadiia Kicenok s-au calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA 500 Kremlin Cup, organizat la Moscova.

Raluca Olaru si Nadiia KichenokFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Perechea româno-ucraineană acâștigat în fața cehoaicelor Tereza Martincova/Marketa Vondrousova, scor 0-6, 6-2, 10-4. Astfel, favoritele numărul patru s-au impus după 67 de minute.

Raluca Olaru și Nadiia Kicenok au început foarte slab şi a cedat primul set în doar 21 de minute, fără a lua vreun game, după care au controlat jocul, reuşind să câştige fără drept de apel, atât setul secund (6-2), cât şi super tiebreak-ul (10-4).

Olaru şi partenera sa şi-au asigurat uncec de 5.500 de dolari şi 100 de puncte WTA la dublu, iar în turul următor vor juca împotriva câştigătoarelor din meciul Kaitlyn Christian (SUA)/Erin Routliffe (Noua Zeelandă) - Ana kalinskaia/Anastasia Potapova (Rusia).

Monica Niculescu va juca alături de rusoaica Vitalia Diatchenko, urmând să întâlnească în primul tur la dublu cuplul Viktoria Kuzmova (Slovacia)/Alexandra Panova (Rusia).

România are două reprezentante şi la simplu, Simona Halep şi Irina Bara.

Simona Halep (30 ani, 19 WTA) este a opta favorită a turneului de la Moscova şi va juca în primul tur contra unei reprezentante a gazdelor, Anastasia Potapova (20 ani, 68 WTA).

Irina Bara (26 ani, 128 WTA) a pierdut în ultimul tur al calificărilor, dar a reuşit să acceadă pe tabloul principal din postura de ''lucky loser'' şi o va înfrunta pe cehoaica Tereza Martincova (26 ani, 51 WTA), potrivit Agerpres.