Surpriza zilei la turneul de la Indian Wells a fost oferită de Grigor Dimitrov: bulgarul s-a calificat în sferturile competiției din deșertul californian după ce l-a învins în trei seturi pe Daniil Medvedev, principalul favorit.

Daniil a câștigat primul set și a avut două break-uri avantaj în setul secund, dar Grigor (28 ATP, fost ocupant al locului 3 în ierarhia mondială) a câștigat opt game-uri la rând (a revenit de la 1-4) și s-a impus după două ore și 15 minute de joc, scor 4-6, 6-4, 6-3.

"M-am simțit epuizat în timpul turneului. Acum, când s-a terminat, pot să o spun. Au apărut mai multe probleme fizice.

Dacă Grigor va continua să joace așa cum a jucat de la 4-1 (n.r. în setul secund), va câștiga turneul. A jucat a doua jumătate a jocului așa cum nu a făcut-o nimeni împotriva mea la US Open. Nu e de parcă i-aș fi oferit jocul pe tavă", a spus Medvedev după meci.

Pentru un loc în semifinale, Dimitrov (cap de serie nr. 23) se va duela cu polonezul Hubert Hurkacz (favorit 8).

Alexander Zverev (Germania/3) vs Gaël Monfils (Franța/14) 6-1, 6-3

Nikoloz Basilashvili (Georgia/29) vs Karen Khachanov (Rusia/24) 6-4, 7-6(6)

Stefanos Tsitsipas (Grecia/2) vs Alex De Minaur (Australia/22) (3)6-7, 7-6(3), 6-2.