​A trecut cu mari emoții de Sorana Cîrstea, dar s-a oprit în optimi la Indian Wells: Elina Svitolina a fost surclasată de Jessica Pegula, jucătoarea din Ucraina cedând în fața americancei după doar 63 de minute de joc.

Jessica PegulaFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Jessica, fiica miliardarului Terry Pegula (cu afaceri în domeniul imobiliar şi al extracţiei gazelor naturale), a dominat autoritar confruntarea cu Svitolina (a patra favorită) și s-a impus cu 6-1, 6-1.

În sferturi, Jessica Pegula (24 WTA, una dintre cele mai în formă jucătoare ale sezonului - a câștigat 39 de meciuri și a pierdut 18) se va duela cu învingătoarea partidei dintre Victoria Azarenka (Belarus, favorită 27) și Aliaksandra Sasnovich (100 WTA, le-a eliminat pe Emma Răducanu și Simona Halep).

Terry Pegula deţine franciza Buffalo Sabres din campionatul nord-american de hochei pe gheaţă şi, împreună cu soţia lui, Kim, franciza Buffalo Bills din campionatul de fotbal american.