Sorana Cîrstea s-a aflat aproape de una dintre cele mai importante victorii din carieră: sportiva noastră a condus-o cu 4-2 în setul decisiv pe Elina Svitolina, dar a patra favorită de la Indian Wells a reușit să revină și s-a calificat în optimi după ce s-a impus în tiebreak.

Sorana CirsteaFoto: John Walton / PA Images / Profimedia

După un meci foarte echilibrat, Elina Svitolina s-a impus în trei seturi, scor 4-6, 6-4, 7-6(3). Duelul a durat două ore și 32 de minute.

• În urma victoriei de duminică, Svitolina conduce cu 3-0 în meciurile cu Sorana Cîrstea. Jucătoarea din Ucraina a mai învins-o pe româncă la Roland Garros (2016) și la Istanbul (2017).
  • Pentru un loc în sferturi, Elina se va duela cu învingătoarea partidei dintre italianca Jasmine Paolini (63 WTA) și americanca Jessica Pegula (24 WTA, favorită 19).

• Tot duminică, Irina Begu (61 WTA) a fost învinsă categoric de americanca Shelby Rogers (44 WTA), scor 6-0, 6-2.
  • Pentru parcursul din deșertul californian, Sorana Cîrstea și Irina Begu vor primi câte un cec în valoare de 51.895 de dolari și câte 65 de puncte în clasamentul WTA.