Știrea zilei: Emma Răducanu a renunțat la antrenorul Andrew Richardson - Caută pe cineva cu experiență mare, iar Darren Cahill este pe listă

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 24 septembrie 2021, 18:07 Sport | Tenis


Emma Raducanu
Foto: TIMOTHY A. CLARY / AFP / Profimedia
Știrea zilei din tenis este furnizată de Emma Răducanu, jucătoarea momentului din circuitul mondial. Astfel, britanica a decis să se despartă de antrenorul Andrew Richardson, cel care i-a fost alături la US Open, acolo unde jucătoarea de 18 ani a furnizat o surpriză uriașă: venită din calificări, a cucerit trofeul pe Arthur Ashe.

Jurnaliștii de la Tennis Head vorbesc despre faptul că Emma își dorește un antrenor cu experiență mare în circuitul mondial. Conform sursei citate, Darren Cahill este în capul listei, putând fi o variantă foarte bună pentru tânăra britanică.

"Simt că mă aflu într-un moment al carierei în care am nevoie de cineva cu mare experiență la nivel înalt în circuitul WTA. Caut o persoană care să știe ce presupune munca la cel mai înalt nivel.

Mai ales acum, când mă aflu la început de drum și când am mare nevoie de cineva care să mă ghideze și care să fi trecut deja prin asta" - Emma Răducanu.
Pe lista celor de la Tennis Head se află următoarele nume importante din tenisul mondial:

Darren Cahill (tocmai s-a despărțit de Simona Halep după șase sezoane împreună), Greg Rusedski, Tim Henman, Nigel Sears, Ivan Lendl, Andrew Bettles și chiar Patrick Mouratoglou.

Emma Răducanu și Andrew Richardson se cunosc din perioada în care sportiva avea 11 ani, ei întâlnindu-se la Bromley Tennis Centre. De atunci au păstrat legătura, iar vârful colaborării de doar câteva săptămâni a fost atins la US Open, acolo unde britanica a cucerit trofeul.

S-ar putea să te intereseze și:

VIDEO FOTO Emma Răducanu, meci special de tenis cu Kate Middleton, Ducesa de Cambridge









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6348 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Surpriza e mare doar pt gugustiuci ! (Vineri, 24 septembrie 2021, 20:08)

    Susufler0 [utilizator]

    Era evident faptul ca odata castigat US Openul (fara sa-si fi propus !) ii trebuie un antrenor ca sa o invete sa devina o campioana !

    PS. Si intr-adevar Darenn Cahill pare a fi cel mai calificat pt intreprinderea asta !
    • +1 (7 voturi)    
      Pai deja antrenorii celorlalte jucatoare (Vineri, 24 septembrie 2021, 20:33)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      O studiaza intens. Celelalte jucatoare o studiaza intens. Data viitoare nu vor mai fi surprinse si se fac deja planuri de contracarare a locului Emmei.
      Emma trebuie sa faca acelasi lucru, sa continue sa isi imbunatateasca jocul si sa nu-si neglijeze the body training. La mental cred ca e bine, stoicismul chinezesc combinat cu instinctul de supravietuire romanesc sunt din plin in ea. Dar si aici, e mereu loc de calire, pt ca mintea poate ceda uneori, asa subit....
      • -3 (7 voturi)    
        the body training (Vineri, 24 septembrie 2021, 21:24)

        ovi84 [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

        Cred ca si tu o studiezi, nu? the body training. Chiar nu aveai ceva mai bun de facut?
        • +1 (3 voturi)    
          Physical training e bun? (Vineri, 24 septembrie 2021, 23:22)

          Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui ovi84

          Dar treci peste....
      • -2 (6 voturi)    
        n-as pune asa mare accent (Vineri, 24 septembrie 2021, 22:18)

        dessik [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

        pe gena dacica.
    • -1 (5 voturi)    
      Darren Cahill nu o mai fi dispus (Vineri, 24 septembrie 2021, 20:41)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      sa sa-si petreaca viata prin hoteluri, avioane și carantine dupa d-soara asta.
      Ea, mai ales acum, nu are nevoie de un antrenor online, cum a avut Simona Halep.
      • +2 (4 voturi)    
        He-he-he...Se traieste decent de pe urma (Vineri, 24 septembrie 2021, 23:18)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        profesiei de comentator sportiv dar se traieste foarte bine de pe urma profesiei de antrenor al unei castigatoare de grand slam care va castiga in urmatoarele douasprezece luni luni de zece ori mai mult decat a castigat de pe urma tenisului pana acum !
    • -1 (1 vot)    
      De fapt… (Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 3:07)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Antrenorul nu mai vrea… si motivele sunt clare.
      E stress prea mult, iar bani asta are cu carul!
      • +1 (1 vot)    
        Cine are bani cu carul ? (Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 15:14)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

        ::))
  • +3 (5 voturi)    
    ceva e putred (Vineri, 24 septembrie 2021, 22:19)

    dessik [utilizator]

    Schimbarea antrenorului e chiar foarte surprinzatoare. Pentru ca tocmai dupa wimbledon si l-a schimbat, argumentand ca are nevoie de cineva care o cunoaste din copilarie. Acum dintr-o data nu-i mai trebuie ala din copilarie, ci unul de talie mondiala. Iar ala de la wimbledon tocmai era un antrenor de talie mondiala. Sper asta sa fie motivul si nu vreo figura de-a ei sau a parintilor.
    • 0 (2 voturi)    
      Tremura toti englezii in speranta ca speranta (Vineri, 24 septembrie 2021, 23:26)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      ta va deveni realitate !!
  • +5 (7 voturi)    
    Update: despartire de comun acord (Vineri, 24 septembrie 2021, 22:30)

    dessik [utilizator]

    Din alte surse Richardson nu doreste sa o mai antreneze pentru ca nu vrea sa calatoreasca. Prefera sa-si antreneze fiul. Deci nu e nimic putred.
    • +1 (3 voturi)    
      Din alte surse, Richardson nu e atat de tampit (Vineri, 24 septembrie 2021, 23:23)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      sa nu calatoreasca pe un nou contract mult mai bun decat cel vechi, doar ca nu i-a fost propus un astfel de contract, ba mai mult, a fost reziliat cel vechi si atunci pt a nu pica de papagal a bagat-o pe aia ca nu-i place sa calatoreasca , da-i place sa-l antreneze pe fi-su gratis ! :))))))
  • +2 (2 voturi)    
    Deci toată treaba era o lucrătură în trei (Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 3:03)

    ploiesteanu [utilizator]

    Nu i-a dat papucii Simona, a fost de fapt un aranjament.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 8:57)

    mahnit [utilizator]

    Richardson a muncit si altul vine sa ia banii!