​​Irina Bara s-a calificat în optimile turneului ITF de la Valencia, competiție dotată cu premii totale de 80.000 de dolari, după ce a dispus de britanica Amanda Carreras, scor 6-4, 6-3.

Irina BaraFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Bara (26 ani, 113 WTA) a trecut de Carreras (31 ani, 408 WTA), "lucky loser", după o oră şi 32 de minute.

Românca pierduse cele două meciuri directe cu Carreras, ambele jucate în 2015, în Spania, la Palmanova.

Bara s-a calificat şi la dublu, în sferturile de finală, alături de Rebeka Masarova (Spania), după 5-7, 6-1, 10-7 cu cuplul spaniol Marina Bassols Ribera/Leyre Romero Gormaz.

Următoarea adversară a româncei la simplu va fi Chloe Paquet (Franţa), iar la dublu ea şi Masarova vor înfrunta cuplul Paula Ormaechea (Argentina)/Aurora Zantedeschi (Italia).

În alt meci din primul tur la simplu, Ilona Ghioroaie, venită din calificări, a fost învinsă de olandeza Arantxa Rus cu 6-3, 6-1.

Pe tablou se mai află Mihaela Buzărnescu, a cărei adversară va fi Paula Ormaechea, şi Andreea Prisăcariu, venită din calificări, care o va înfrunta pe Kristina Kucova (Slovacia), a cincea favorită, informează Agerpres.