Ilie Năstase și noua senzație Emma Răducanu - Fostul lider ATP nu vede motivele pentru care să ne mândrim cu ea

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 20 septembrie 2021, 17:42 Sport | Tenis


Emma Raducanu
Foto: TIMOTHY A. CLARY / AFP / Profimedia
Emma Răducanu este noua senzație din tenisul mondial, sportiva cu tată român câștigând US Open. Întrebat ce părere are despre Emma, Ilie Năstase a precizat, printre altele, că nu vede motive pentru care ar trebui să ne mândrim cu sportiva care reprezintă Marea Britanie.

Fost lider al ierarhiei ATP, Năstase este de părere că nu ar trebui neapărat să avem motive de mândrie. Este o sportivă născută și crescută într-o altă țară, iar legăturile Emmei cu România sunt puține.


Ilie Năstase și motivele lipsei de mândrie în ceea ce o privește pe Emma Răducanu


"Despre Emma Răducanu nu pot să spun prea multe pentru că nu o ştim nici noi, cei din tenis. Ea s-a născut în Canada şi a crescut în Anglia unde s-a inventat tenisul şi fotbalul. După nume, da, putem să ne mândrim cu ea, dar altfel de ce?

Pentru că ea s-a născut în altă ţară. Sunt foarte mulţi români care s-au născut aici şi nu ne mândrim cu ei.

Nu văd de ce. Tatăl ei este român, poartă numele Răducanu, da e un lucru frumos că e un nume românesc, dar şi Andreescu şi ea reprezintă alte ţări.

Nu ştiu dacă avem o genă aparte pentru sport noi românii, dar suntem talentaţi fără condiţii" - Ilie Năstase.


Pentru Simona Halep locul din clasamentul WTA nu mai contează



Referindu-se și la momentul pe care îl traversează Simona Halep în plan sportiv, Năstase a precizat că nu mai contează locul pe care sportiva noastră îl ocupă în ierarhia mondială, mai ales că a fost lideră mondială la un moment dat.

Ilie Năstase crede că ierarhia mondială nu arată exact valoarea unei sportive și că Simona Halep va mai juca în acest an la Indian Wells, Cluj-Napoca și la Turneul Campioanelor dacă se va califica (sunt șanse minime).

"Nu mai contează acum pe ce loc este Simona Halep, dacă a fost odată pe locul unu. Aia contează. Că este acum pe locul 14, după mine, asta nu mai contează. Ea oricum nu este jucătoare de locul 14.

Clasamentele nu spun întotdeauna adevărul. Simona Halep joacă de numărul 1, 2, 3, acolo. Clasamentele nu mai contează. Ştiu că o să joace la Indian Wells, Cluj-Napoca şi la Turneul Campioanelor, dacă se califică" - Ilie Năstase la Centrul Naţional de Tenis, citat de Agerpres.

Conform ultimului clasament publicat pe site-ul oficial al WTA, Simona Halep a înregistrat o coborâre de trei poziții, aflându-se acum pe 14.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6938 vizualizari

  • +10 (20 voturi)    
    ... (Luni, 20 septembrie 2021, 17:50)

    a.nonim [utilizator]

    Printre multe prostii spune si el un lucru corect. A innebunit toata lumea, peste tot numai stiri cu Raducanu. Probabil ca Daniel David ne-ar putea explica multe despre nevoia romanilor de a se "lipi" de orice performanta care are legaturi fie si tangentiale cu Romania.
    • +15 (15 voturi)    
      Stai flexat ca nu e numai in Romania (Luni, 20 septembrie 2021, 18:37)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      Efectiv peste tot in lume sunt stiri despre ea. And why not, e tanara, e desteapta, e sexi dar nu la modul obscen....e un produs al globalizarii care a aparut ca un meteor si efectiv a zguduit scena tenisului feminin. Cealalta finalista, canadianca e exact acelasi lucru. Ceea ce e extrem de fain, ca tenisul feminin era cam boring de cativa ani buni.
      PS: nevoia aia nu e numai a romanilor, e un caz clasic de frustrare a loserilor!!!
      PS2: Nastase e invidios, ca el da, dadea bine in mingiuca, dar a fost un ratan toata viata care a trait dupa motto-ul ce bag in gura si ce trag pe bascula!
      • -1 (5 voturi)    
        ... (Luni, 20 septembrie 2021, 19:05)

        a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

        Articole apar si despre Nadal sau alti sportivi. Ma refeream la modul in care sunt scrise, mai exact la "sportiva cu tată român". Din punct de vedere sportiv e clar ca nu are nicio legatura cu Romania, de ce am avea vreun motiv de mandrie? Doar pentru ca are un nume roamanesc? La fel s-a intamplat si cu canadianca; presa plina plina cand avea rezultate, acum nu se mai aude nimic de "romanca" noastra.
    • 0 (6 voturi)    
      Dreptul la mindrie a fost cel mai atacat drept. (Luni, 20 septembrie 2021, 19:49)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      in ultimii ani. Pentru ca mindria obliga. Mindria inseamna auto-respect, auto-evaluare si auto-asumarea unor standarde.
      Ei bine, afla ca nu e necesara nicio justificare pentru altii.
      Dar tu poti sa ramii, umil, modest, anonim, daca vrei. Dar nu provadui asta celorlalti.

      Si cum adica "nevoia romanilor"? Dar ceilalti care se mindresc cu sportivii lor cum sunt?
      • -1 (1 vot)    
        ... (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:28)

        a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Multumesc ca-mi dati dreptate. E normal sa te mandresti atunci cand ai realizari. Atunci cand ai. Sa te mandresti cu realizarile altora, care practic n-au nicio legatura cu tine, tine de altceva, de neputinta, de frustrare, de lipsa unui obiectiv personal, a unui model...
    • +2 (2 voturi)    
      Presa (Marţi, 21 septembrie 2021, 8:15)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      de la noi a innebunit, nu lumea. Lumea la noi innebuneste cand primeste facturile pentru energie.
    • +3 (3 voturi)    
      Mintea lui Ilie Nastase este in (Marţi, 21 septembrie 2021, 9:18)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      varful rachetei cu care juca tenis. In rest, nu prea vorbeste romaneste. Si acum a facut o greseala gramaticala:
      ,,Ea s-a născut în Canada şi a crescut în Anglia unde s-a inventat tenisul şi fotbalul".
      Corect ar fi ,,...unde s-au inventat tenisul si fotbalul", pentru ca fotbalul si tenisul au fost inventate, si nu ,,a fost inventate".
  • -8 (24 voturi)    
    Respect, Năstase! (Luni, 20 septembrie 2021, 17:54)

    Nyk1 [utilizator]

    Un om care spune lucrurilor pe nume! Chinezoaica Em Ma nu a fost și nu se va considera niciodată de-a noastră!
    • +3 (3 voturi)    
      Manciuriana (Luni, 20 septembrie 2021, 23:34)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      -
  • +6 (14 voturi)    
    Un general (Luni, 20 septembrie 2021, 17:57)

    Martinezu [utilizator]

    Cu doua stele, si pensie grasa. Probabil ca se adauga si cea de parlamentar, poate si de membru al vreunui partid patriot?
    Tara generalilor, si a agentilor secreti. Cu un efectiv de oameni si buget demn de o tara sanatoasa la cap.
  • +3 (7 voturi)    
    Generalul de tinichea (Luni, 20 septembrie 2021, 18:47)

    neagoe [utilizator]

    De disperare ca va fi uitat generalul de tinichea vrea sa vorbeasca presa despre el si nu de altcineva asa cum vrea sa aiba si o statuie!!!

    Statuie pentru ce? In Romania tenisul este pe locul n-spe in preferintele romanilor. De ce?!
    Oare cate statui ar trebui sa se ridice tenismenilor in SUA, Serbia, Croatia, Cehia, Australia samd? Mai ca nu ar mai fi vreo piata fara.

    E adevarat ca Gabriela Firea cand era primar general a ridicat o statuie pentru Rainier al III-lea de Monaco la pretul derizoriu de 8 milioane de lei ... aproape 2 milioane de euro incasati de mafia PSD...

    Cine e Rainier asta? Exact! Deci, ce mai conteaza o statuie pentru I. Nastase... Dar daca tot o fac sa o imbrace in cuie impotriva porumbeilor. Altfel ...
  • 0 (10 voturi)    
    În primul rând că o cheamă RADUCANU și nu RĂDUCANU (Luni, 20 septembrie 2021, 18:50)

    Fileu_de_Poveste [utilizator]

    iar în al doilea rând, nici cu ipocritul de Năstase nu mă laud (și el simte că i-au cam murit lăudătorii - la propriu)
  • +3 (5 voturi)    
    pai ce spune acum bunica ei din RO? (Luni, 20 septembrie 2021, 18:55)

    ..13 [utilizator]

    se poate sa vorbim asa???
  • +2 (4 voturi)    
    Avem aceleasi motive ca toti microbistii din lume (Luni, 20 septembrie 2021, 19:13)

    D-or [utilizator]

    Mai auzeam niste destepti pe la Alep ca ne raportam la sportivii nostri din cauza unor complexe de inferioritate.

    Pe principiul asta, toate competitiile sportive ar trebui sa nu aiba suporteri.
    Va dati seama ce inferiori se simt cei care umplu (umpleau...) stadioanele ca sa se identifice cu niste tricouri imprimate, ca sportivii azi joaca aici, miine dincolo?

    In cazul Emei, ne identificam cu Ema (50% romanca), nu cu ce scrie pe tricoul ei.



    In ultimii 30 de ani tinem la tricouri, nu la sportivi.
  • +5 (9 voturi)    
    astept! (Luni, 20 septembrie 2021, 19:20)

    zicnudaucuparul [utilizator]

    Astept cu nerabdare , acel moment maxim, cand ne vom mandri cu tenismeni, ai caror bunici din partea verilor de gradul doi au fost romani!
  • +1 (5 voturi)    
    Ilie Nastase e (Luni, 20 septembrie 2021, 23:41)

    Rahan5 [utilizator]

    de etnie slava cel putin dupa un parinte (ca si Vadim Tudor). Si astfel ar fi ultimul individ care ar trebuii sa-si spuna parerea in Romania despre care sportiv e roman si care nu !.
  • +3 (3 voturi)    
    Dar Emma ce zice? (Marţi, 21 septembrie 2021, 3:45)

    nick24 [utilizator]

    Ce crede? Pe ea ați întrebat-o?
    În primul rând, ceea ce nu a spus NIMENI, s-a îmbrăcat în finală în ROȘU, GALBEN și ALBASTRU! O întâmplare? Puțin probabil.
    Apoi uite: https://youtu.be/zW_iq4hsJ20
    Deci?
  • +2 (2 voturi)    
    Ramolitul (Marţi, 21 septembrie 2021, 3:45)

    Timonierul [utilizator]

    Biden ..ohhh … sorry Ilie generalul comunist care poarta uniformă militară de tenisman ?
    Numai la noi unul joaca tenis și ajunge general militar.
    Cu cerebelul este la nivelul lui Tali- Biden, deci este scuzabil , nu trebuie sa critici un dement
    Poate compătimire ca are păreri , sanki, patriotice despre campioana Răducanu

    Se pare ca este la moda sa fi dement !
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 21 septembrie 2021, 8:17)

    mahnit [utilizator]

    dela Adam si Eva ne putem mandri si cu Federer!
    • 0 (0 voturi)    
      Si chiar o facem, ca specie. (Marţi, 21 septembrie 2021, 11:08)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui mahnit

      De aceea onoram campionii, indiferent de domeniu si de natie. Sunt cele mai reusite exemplare ale speciei.
  • 0 (0 voturi)    
    E nascuta in Canada (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:11)

    mars10 [utilizator]

    E nascuta in Canada, deci are cetatenie canadiana prin nastere. Dar e foarte bine ca intelege si romaneste.
    • 0 (0 voturi)    
      Și eu mai înțeleg rusa (Marţi, 21 septembrie 2021, 17:57)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui mars10

      Dar nu cred că aș apărea nici măcar în Komsomol'skaya Pravda dacă aș câștiga vreun turneu de tenis, așa cum Em Ma apare prin mass media românească.