Novak Djokovic nu este tratat corect, spre deosebire de rivalii săi Federer și Nadal

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 19 septembrie 2021, 13:27 Sport | Tenis


Novak Djokovic si racheta rupta in finala US Open
Foto: Kena Betancur / AFP / Profimedia
A fost preț de trei sezoane antrenorul lui Novak Djokovic, perioadă în care liderul mondial și-a îmbunătățit considerabil anumite aspecte din jocul său. Boris Becker, fost mare jucător, a vorbit despre rivalitatea teribilă dintre Novak, Roger și Rafa.

Ajuns la 53 de ani, Becker a vorbit deschis despre BIG 3 și recordurile pe care Roger, Rafa și Nole le-au tot depășit de-a lungul timpului.

Germanul a precizat, printre altele, că nu i se pare corect ca Novak să fie mereu văzut drept băiatul rău, iar Roger și Rafa drept băieții buni.

Fostul mare campion de la Wimbledon mai crede, de asemenea, că liderul ierarhiei ATP va fi văzut într-o altă lumină după finala pierdută pe Arthur Ashe, acolo unde a plâns în două rânduri.


Nu e corect ca Novak să fie cel rău, iar Roger și Rafa cei buni



"Nu l-am văzut niciodată pe Novak plângând pe terenul de tenis. Cu adevărat a ajuns la limită, sau chiar peste limită din punct de vedere emoțional.

Nu este de acceptat ca Novak să fie mereu băiatul rău, iar Roger și Rafa băieții buni, asta nu e deloc corect. Îl cunosc pe Nole atât profesional, cât și uman și pot să vă spun că este un om incredibil.

Da, este un competitor care uneori se comportă greșit pe teren, dar cine nu o face?" - Boris Becker, fost antrenor al lui Novak Djokovic.


Publicul și presa să-l pună pe Djokovic lângă Federer și Nadal



"Publicul și presa trebuie să se obișnuiască cu adevărat cu ideea că nu există doar doi jucători legendari, ci trei. Au calități fantastice ca jucători, dar și ca oameni.

Presiunea a fost foarte mare pe umerii săi, a fost întrebat de atâtea ori dacă va deveni singurul jucător cu 21 de titluri majore. Toate au venit peste el, ca să zic așa, iar discursul său de după finala US Open a fost unul remarcabil.

Cu ochii în lacrimi, el le-a explicat spectatorilor că a fost cea mai frumoasă zi din viața sa, pentru că s-a simțit în cele din urmă respectat și iubit. Iar acest lucru într-o zi în care a ratat ocazia unică de a câștiga toate turneele de Grand Slam dintr-un an" - Boris Becker.

De-a lungul carierei profesioniste, Becker a câștigat șase Grand Slamuri (Australian Open 1991, 1996 - Wimbledon 1985, 1986, 1989 - US Open 1989).

A fost antrenor al lui Djokovic în perioada 2013-2016, iar alături de el sârbul a câștigat, printre altele, de două ori Australian Open, o dată Roland Garros, de două ori Wimbledonul, o dată US Open, de două ori Turneul Campionilor și 14 titluri de Masters.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7885 vizualizari

  • +1 (25 voturi)    
    Poate sa bata toate recordurile ever (Duminică, 19 septembrie 2021, 14:45)

    fat.cat [utilizator]

    Nu va fi niciodata atat de iubit si respectat ca Rafa si Roger. Si el stie, dar nu vrea sa accepte asta. Nu poti obliga lumea sa te iubeasca. Esti ceea ce esti. Si-a facut-o cu mana lui. Move on.
    • -1 (11 voturi)    
      vedem peste 50 de ani (Duminică, 19 septembrie 2021, 18:51)

      zambara [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      Cam de peste 50 de ani incolo nu o sa mai stie nimeni cine si cat a fost iubit. Vor ramane doar statisticile.
      iar unul singur va fi cel mai mare: Djokovic. Vrem nu vrem asta e, cifrele vorbesc.
      • +3 (7 voturi)    
        Peste 50 de ani... (Duminică, 19 septembrie 2021, 19:50)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui zambara

        s-ar putea sa fie vreo 10 Jokeri...cu mai bune statistci..
  • +3 (19 voturi)    
    Nole nu are carisma (Duminică, 19 septembrie 2021, 15:20)

    nick24 [utilizator]

    lui Rafa, cu atât mai puțin a lui Federer.
    A greșit când și-a amestecat și familia cu declarații isterice, hilare și impertinente.
    La AO, comentatorul i-a spus că nu e sigur nici de mama lui Nole că a tinut cu el! Tot stadionul era cu Federer.
    • +1 (15 voturi)    
      In schimb il are pe ta-su ! :)))) (Duminică, 19 septembrie 2021, 15:38)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Iar Boris vrea ca publicul si presa sa-l puna pe Djoker alaturi de doi carismatici !!

      PS. Nu se poate ! Sa ramana cu statisticile !
    • +2 (12 voturi)    
      Dragoste cu sila nu se poate (Duminică, 19 septembrie 2021, 15:56)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Dar Boris e neamtz, sau rus, la ei poate se poate.
      Legat de carisma, cine rupe rachetele si rage ca gibonu pe teren?
      • 0 (14 voturi)    
        gibonul rage (Duminică, 19 septembrie 2021, 16:16)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

        la scoala unde ai mers tu
        • -1 (7 voturi)    
          Tare asta, (Duminică, 19 septembrie 2021, 20:07)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          mi-a placut !
          Parzivale, tu nu esti personaj de opera ? Ar trebui sa stii sa faci diferenta ! :)))))
          • +2 (6 voturi)    
            De roman initial, ulterior de film (Duminică, 19 septembrie 2021, 23:51)

            Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            si primordial mitologic, de poveste. Dar nu stie z(b)aboo asta. Sa-l lasam sa se bucure si el de moment.
            • +3 (3 voturi)    
              Lasa romanul, lasa filmul, (Luni, 20 septembrie 2021, 10:45)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

              asculta mai bine pe vinil Parsifal-ul lui Wagner si o sa intelegi cum e cu ragetele si de ce DJokerul nu va putea ajunge niciodata la inima publicului asa cum au ajuns Fedex si Rafa !
          • +2 (2 voturi)    
            He-he-he... Nici nu stii cate stie @zaboo ! (Luni, 20 septembrie 2021, 10:31)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Ce-ti e si cu subestimarea asta ! :))
  • +3 (7 voturi)    
    Păi parcă se dădea GOAT (Duminică, 19 septembrie 2021, 16:11)

    Ultimul_Templier [utilizator]

    Si acum a trecut brusc la atitudinea de " toti mă bate, toti mă-njură, toţi imi dă cu pumnu-n gură"?
  • 0 (12 voturi)    
    lasa ca are charisma Rafa (Duminică, 19 septembrie 2021, 16:18)

    zaboo [utilizator]

    cand isi scoate sortul din kur aproape ce ma inspira
    • +4 (10 voturi)    
      Hai, nu fi suparat. (Duminică, 19 septembrie 2021, 19:52)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Da, rage ca un gibon, da cu rachetele de pamant si plange ca un idiot ca nu i-a iesit lui sa le ia fata celorlalti doi. Asta ca sa vorbim de modestie..
      • -6 (10 voturi)    
        de ce m-as supara? (Duminică, 19 septembrie 2021, 20:09)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        idioti ca voi sunt peste tot, e deja normalul. dar GOAT e unul singur: Sarbul
        • +3 (5 voturi)    
          Bah, the GOAT nu are BH cu doua maini! (Duminică, 19 septembrie 2021, 22:17)

          Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          The GOAT needs only one.
          PS: Remember Wavrinka? Il caftea pe Gioker tot numai cu o mana.
          • 0 (4 voturi)    
            habar n-ai (Luni, 20 septembrie 2021, 13:15)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

            care sunt criteriile ca un atlet sa fie considerat GOAT. vai de capul tau!
          • 0 (4 voturi)    
            apropo de BH (Luni, 20 septembrie 2021, 13:27)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

            Full name Serena Jameka Williams
            Country (sports) United States
            Residence Palm Beach Gardens, Florida, U.S.[1]
            Born September 26, 1981 (age 39)
            Saginaw, Michigan, U.S.
            Height 5 ft 9 in (175 cm)[1]
            Turned pro October 1995
            Plays Right-handed (two-handed backhand

            tu behai sau vorbesti normal?
    • +5 (5 voturi)    
      doar aia ai retinut ? (Duminică, 19 septembrie 2021, 20:10)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Si-o aranjaza si pe stanga ! :)))
  • -4 (10 voturi)    
    o ma ne lasati cu fitele (Duminică, 19 septembrie 2021, 18:25)

    Contrache [utilizator]

    astea

    Toate lumea vede, sarbul e cel mai bun dupa cifre, ca e iubit sau neiubit who cares. Fanii roger rafa doar ei stiu cat sufera pe ascuns, ca la vedere isi scot idolii in fata.
    • +4 (12 voturi)    
      Dupa cifre, dar decat atata!!! (Duminică, 19 septembrie 2021, 19:41)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui Contrache

      Spune-mi o lovitura trade mark dJoker!!!
    • +4 (12 voturi)    
      Whe cares? (Duminică, 19 septembrie 2021, 19:54)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Contrache

      Se pare ca Jokerelui ii pasa. De aceea e si frustrat, ca orice ar face, oricate recorduri ar stabili, ramane in urma la caracter.
      • +4 (4 voturi)    
        Sigur ca-i pasa (Duminică, 19 septembrie 2021, 21:18)

        GPoh [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Pe lang rezultate carisma si iubirea publicului influienteaza "endorsement"-urile si reclamele.
        Deci banii vorbesc.
      • -1 (3 voturi)    
        pai (Duminică, 19 septembrie 2021, 21:25)

        Contrache [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        asta este chiar problema lui daca sufera, pe mine nu ma intereseaza