Decăderea lui Andy Murray - Învins de un jucător din afara TOP 150 ATP la turneul challenger din Rennes

de L.V.A.     HotNews.ro
Miercuri, 15 septembrie 2021, 23:48 Sport | Tenis

Andy Murray
Andy Murray, ajuns pe locul 116 ATP, a fost învins în al doilea tur al turneului challenger de la Rennes. Triplul câștigător de Grand Slam a lipsit o perioadă bună de pe teren după ce a fost operat, iar la US Open a fost eliminat încă din primul tur.

Fostul număr unu mondial a fost eliminat de Roman Safiullin (158 ATP), 6-2, 4-6, 6-1.

Murray a declarat înainte de turneu că ar fi vrut să avanseze câteva poziții în clasament, înainte de a participa la turnee din Metz, San Diego și chiar Indian Wells.

Cu toate acestea, Murray a câștigat doar un meci la Rennes, fiind învins în al doilea tur.

Murray a revenit la simplu pentru ultimul Grand Slam al anului, US Open, dar a fost învins într-un meci maraton de Stefanos Tsitsipas.

După ce a ratat Australian Open din cauza coronavirusului și a decis să nu participe la Roland Garros, Andy a ajuns până în turul trei la Wimbledon, faza în care a fost învins în trei seturi de canadianul Denis Shapovalov.

La Olimpiada de la Tokyo, britanicul s-a retras din proba de simplu, iar la dublu a fost eliminat din primele tururi.

2129 vizualizari

• -1 (1 vot)
    Va ramane unul dintre cei mai mari tenismeni (Joi, 16 septembrie 2021, 16:41)

Soro [utilizator]

a fost si va ramane unul dintre cei mai mari jucatori de tenis de la inceputul mileniului 3. in afara de cei 3 mari (Fed, Nadal, Djoker) nu e nimeni altcineva care sa se fi apropiat macar de recordurile lui, si aici ma refer in primul rand la cele 15 ATP1000, Wimbledon, USOpen olimpiada, ATP finals, .... si multe altele.
    ... (Vineri, 17 septembrie 2021, 10:07)