VIDEO Momente incredibile cu Novak Djokovic - Liderul mondial a cedat presiunii în finala US Open și a plâns în hohote

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 13 septembrie 2021, 9:04 Sport | Tenis


Novak Djkovic, in lacrimi pe teren
Foto: Kena Betancur / AFP / Profimedia
Și-a dorit cucerirea Marelui Slam și a fost atât de aproape de a reuși (la o singură victorie distanță). Novak Djokovic a fost învins în finala de la US Open, iar la 5-4 pentru Daniil Medvedev în setul trei a oferit imagini greu de imaginat.

Aflat în pauza dintre gameuri, Novak și-a ascuns fața în prosop și a început să plângă în hohote. Presiunea a fost una imensă chiar și pentru un jucător atât de puternic mental pentru Nole.

La 2-0 la seturi și 5-4 pentru Medvedev, sârbul a plâns pe bancă, iar lacrimile au putut fi văzute chiar și când liderul mondial s-a deplasat pe teren, acolo unde aștepta serviciul lui Medvedev.

Rusul s-a impus în trei seturi, scor 6-4, 6-4, 6-4, iar cel puțin pentru moment Nole rămâne la egalitate de titluri majore cucerite cu Roger Federer și Rafael Nadal (toți au câte 20).

Sursa video: Eurosport.

De știut:
  • Pentru Daniil Medvedev este al 13-lea titlu din carieră (al patrulea din 2021, după Marsilia, Mallorca și Toronto).
  • Rusul a jucat a treia finală de Grand Slam din carieră: a pierdut în ultimul act la US Open 2019 (vs Rafael Nadal) și la Australian Open 2021 (vs Novak Djokovic).
  • Daniil Medvedev este primul tenismen în mai mult de un deceniu care câştigă US Open pierzând doar un set pe tot parcursul turneului.
  • Novak Djokovic a ratat şansa de a face Marele Slam, adică de a câştiga cele patru turnee de Grand Slam într-un an. Sârbul s-a impus la Australian Open, Wimbledon şi Roland Garros.

  • Dacă ar fi triumfat la US Open, Djokovic ar fi obţinut al 21-lea titlu de Grand Slam și i-ar fi depășit pe rivalii Roger Federer și Rafael Nadal.
  • Daniil Medvedev va primi 2.5 milioane de dolari şi 2.000 de puncte în clasamentul ATP, iar Djokovic 1.25 de milioane de dolari şi 1.200 de puncte ATP.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8772 vizualizari

  • -3 (23 voturi)    
    Boohooo...sniff,sniff... (Luni, 13 septembrie 2021, 9:20)

    WonderLady [utilizator]

    Taaatiii,eu ce fac acum că am pierdut încă un titlu? Că doar eu nu joc pt că îmi place tenisul,eu joc că mi-ai zis tu mereu că tre'sa câștig titluri,că doar asta contează....sniff,sniff...boooo....eu joc pt recorduri,sa fiu eu cel mai "jmecher" la titluri și să fac pe dracu'n patru sa nu mai zică lumea că Federer și Nadal sunt de fapt cei mai buni din istorie.....acu' m-o bătut rusu'asta și nu am apucat sa îmi arat aroganta la sfârșit așa cum făceam de obicei...waaa-waaa...Tati,asta-i că eu sunt cel mai bun,nu?
    • +4 (10 voturi)    
      Re: (Luni, 13 septembrie 2021, 9:32)

      Xtian [utilizator] i-a raspuns lui WonderLady

      Câinii latră, caravana trece
    • +1 (15 voturi)    
      te oftici, nu-i asa? (Luni, 13 septembrie 2021, 10:08)

      AES [utilizator] i-a raspuns lui WonderLady

      Ca e cel mai bun? :)))) N-ai fi roman daca nu te-ai oftica pe realizarile altuia, facute in vreme ce tu scupi cojile de seminte pe banca in parc.
      • 0 (6 voturi)    
        Asta ai inteles tu din commentul lui @Wonder (Luni, 13 septembrie 2021, 13:27)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AES

        Lady ?!!! :))))))))

        PS. Nu ca se bucura ca a pierdut sarbul si ca face misto de el ?
        • 0 (2 voturi)    
          sa faci misto de unul (Luni, 13 septembrie 2021, 14:11)

          AES [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          care a acumulat 330+ de saptamani ca lider mondial, inseamna ca ai o genetica proasta, sefu'.
          • 0 (4 voturi)    
            Nu sefu' Esti in eroare cat casa ! (Luni, 13 septembrie 2021, 14:59)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AES

            Poti sa faci misto de oricine, de aia se cheama lume libera, democratie.
            Sunteti din cretacic ! Voi faceti misto in functie de contul din banca al respectivului ? De rata de succes social a unuia sau a altuia ?

            PS. :)))))))))
            • 0 (2 voturi)    
              ce-ar fi sa faci misto de tine atunci? (Luni, 13 septembrie 2021, 18:07)

              AES [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              asa, un automisto? :))))) asta, desigur, pentru ca nu esti un fomist de 2 camere inchiriate in Pantelimon, cu datorii la intretinere si bonuri de masa in portofel... :))))) Insa "liber" sa faca misto de unul care a muncit de s-a ....pe el pentru contul ala din banca de care faci tu misto! :))))) Insa tu ramai cu misto-ul, sefu'. Si cu invidia vizibila "tradusa" ca misto. :)))))
              • +1 (3 voturi)    
                Tu chiar suferi pt Nole ! :)) (Luni, 13 septembrie 2021, 18:52)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AES

                Trebuia sa spui de la inceput si te lasam in pace, zau !
                Ai infatisat perfect tabloul celui care sparge seminte in parc in asteptarea marelui meci, in care favoritul sau Djokerul urmeaza sa se incununeze cel mai mare tenisman al planetei ever iar tu ca fan infocat al lui urma sa te simti cineva, urma sa ai saptamana ta de glorie !
                Spre ora 23:00 ai iesit infrigurat din parc si ai urcat in apartamentul de doua camere inchiriate din Pantelimon si te-ai pus la tv sa-ti implinesti visul !
                DEZASTRU ! Nole a fost invins in minimum de seturi si tot ce trebuia sa fie sarbatoare pt tine si sa te faca sa uiti ca nu ti-ai platit intretinerea la apartament, ca bonurile de masa din portofel s-au imputinat drastic, a disparut ! Si atunci ai intrat pe net sa cauti galceava ! Inca o data iti spun dar nu mai am pretentia sa ma intelegi : Asta e frumusetea lumii libere : ca se poate exprima netinand cont de contul din banca al celui pe care il critica, de faptul ca e VIP sau mai stiu eu ce.
                PS. Incearca sa intelegi asta si frustrarea o sa-ti dispara. Nu dispera, Djokovik o sa mai castige turnee de grand slam si tu o sa te simti din nou bine in vila ta de pe malul lacului Pantelimon !
                • 0 (0 voturi)    
                  PS 2 (Marţi, 14 septembrie 2021, 9:31)

                  AES [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  Textul asta asa lung iti dovedeste frustrarea pe care nu ti-o recunosti: repeti si brodezi pe marginea unei imagini cu bonuri si datorii descrisa de altul, ca nu ai ce spune de fapt , nu esti capabil sa argumentezi decat cu "libertatea" de a fi mojic, argumentul luzerilor de pe tot mapamondul. Poti dispera, intr-adevar, ND va mai castiga.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Ti-am acordat deja prea multa (Marţi, 14 septembrie 2021, 10:38)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AES

                    atentie in conditiile in care am lucruri mai bune de facut decat sa te tot tarnosesc pe forumuri !
                    PS. Si oricum am deja o suta ca tine la uscat in pod, asa ca, Adios !
      • 0 (4 voturi)    
        Cel care se oftica .. (Luni, 13 septembrie 2021, 15:51)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui AES

        ...e Novak. care a aratat inca o data ca nu merita, are caracter slab si nu este un model pentru altii (nu ca ar trebui sa fie).

        La coferintele de presa spunea ca nu se gandeste la "Marele Slam", dupa care plange si da cu racheta de pamant ca un frustrat.

        Cand o sa fie mai humble, atunci o sa si castige. Sa se concentreze pentru a fi mai bun, nu a castiga cu orice pret si a le lua fata lui Nadal si Federer. Nu mai spun ca publicul nu a fost fair si l-a deranjat pe Daniil. Inca un moment jenant pentru Novak, atunci cand s-a bucurat ca Daniil a fost intimidat de public.

        Slab, slab caracter, nu se compara cu Nadal si Federer.
        • 0 (2 voturi)    
          nu s-o compara (Luni, 13 septembrie 2021, 18:10)

          AES [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          dar e mai sus decat ei in clasament. Cifrele nu mint, spre deosebire de ofticosii romani... :)
  • -1 (5 voturi)    
    great pleasure (Luni, 13 septembrie 2021, 9:36)

    ..13 [utilizator]

    To see Stan Smith. What a pleasure.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai grija ca o sa iti sara in cap "patriotii' (Luni, 13 septembrie 2021, 13:44)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      de serviciu ca esti nostalgic dupa imperialistul care nu a vrut sa ne lase si noua Salatiera o tura si le-a tras-o lui Nasty si Tiri chiar aici la Bucuresti !
  • 0 (16 voturi)    
    Il bate ta-su acasa ! (Luni, 13 septembrie 2021, 10:08)

    Susufler0 [utilizator]

    Si pe urma face o conferinta de presa in care condamna ferm atitudinea celor doi dusmani ai fiului sau, Federer si Nadal care special nu au participat la US Open pt ca fiul sau sa nu poata castiga trofeul ! :)))))

    PS. Totul s-a intamplat conform principiului romanesc "Romanii s-au luptat cu vitejie dar dacii tot au fost invinsi !"