​Sârbul Novak Djokovic și rusul Daniil Medvedev, principalii favoriți de la New York, vor juca finala turneului US Open, în urma victoriilor obţinute vineri la arenele Flushing Meadows.

Medvedev (2 ATP) a fost primul care a obținut biletul pentru marea final. Daniil a avut nevoie de două ore și cinci minute de joc pentru a trece de canadianul Felix Auger-Aliassime (cap de serie nr. 12), scor 6-4, 7-5, 6-2.

La 25 de ani, rusul s-a calificat pentru a treia oară într-o finală a unui turneu de Grand Slam, pierzând la US Open în faţa lui Rafael Nadal 2019, şi în februarie anul acesta la Australian Open, chiar împotriva lui Novak Djokovic.

Rezumatul partidei dintre Medvedev și Auger-Aliassime:

Djokovic (1 ATP) a avut un meci mult mai dificil, obţinând victoria în cinci seturi în faţa germanului Alexader Zverev (4 ATP,campionul olimpic en-titre), cu 4-6, 6-2, 6-4, 4-6, 6-2, după trei ore și 38 de minute de joc.

Nole a egalat recordul lui Roger Federer ajunând pentru a 31-a oară într-o finală de Grand Slam (a câștigat 20, se află la egalitate cu rivalii Federer și Nadal) și poate deveni primul jucător după 52 de ani care realizează Marele Slam (câștigarea celor patru titluri de Grand Slam în același an). Ultimul care a reușit această performanță a fost Rod Laver, în 1969.

Djokerul are trei titluri obținute la US Open: 2011, 2015 și 2018. Nole a pierdut alte 5 finale la Flushing Meadows: 2007, 2010, 2012, 2013 și 2016.

2017, Eastbourne: 6-4, 6-4 pentru Djokovic

2017, Cupa Davis: 3-6, 6-4, 6-1, 1-0 pentru Djokovic (abandon Medvedev).

Finala masculină de la US Open va avea loc duminică, 12 septembrie, de la ora 23:00 (ora României). Duelul va fi LiveBLOG pe HotNews.ro și în direct pe Eurosport.