Novak Djokovic a mai făcut un pas spre realizarea Marelui Slam, sârbul trecând de Matteo Berrettini în sferturile de la US Open. Liderul mondial a revenit de la 0-1 la seturi pentru a bifa o victorie care s-a conturat după un meci de trei ore și 26 de minute.

Novak DjokovicFoto: Ed JONES / AFP / Profimedia

Djokerul a cedat primul set (7-5), dar asta pare să nu mai surprindă pe nimeni. Sârbul s-a scuturat parcă de toate relele din debutul partidei, iar apoi a mai cedat în total doar șapte gameuri.

A fost 6-2, 6-2, 6-3 pentru liderul mondial, iar Djokovic este în semifinalele de la Flushing Meadows.

Semifinale:

Novak Djokovic (1) vs Alexander Zverev (4)

Felix Auger-Aliassime (12) vs Daniil Medvedev (2).

Liderul mondial este la doar două victorii distanță de titlul cu numărul 21 de Grand Slam la US Open.

Marele Slam (câștigarea tuturor turneelor majore într-un singur sezon) a fost realizat ultima dată de legendarul Rod Laver, în 1969.