​Emma Răducanu a obținut cea mai mare victorie a carierei și s-a calificat în semifinale la US Open. La doar 18 ani, britanica a jucat excelent în fața Belindei Bencic (favorită 11, campioană la Jocurile Olimpice de la Tokyo) și s-a impus după o oră și 24 de minute de joc, scor 6-3, 6-4.

Jucătoarea cu origini românești a servit 6 ași (elvețianca a avut doar unul), a fost mult mai precisă (a comis doar 12 erori neforțate, în timp ce adversara a făcut 21) și a reușit 23 de lovituri câștigătoare (Bencic a avut 19).

Rezumatul partidei dintre Emma Răducanu și Belinda Bencic:

Sursă video: Eurosport

• Pentru un loc în marea finală, Răducanu (150 WTA) se va confrunta cu învingătoarea partidei dintre Karolina Pliskova (favoriă 4) și Maria Sakkari (cap de serie nr. 17).

• Grație parcursului de la US Open (are deja 8 victorii la New York), Răducanu se află pe locul 51 în clasamentul WTA în timp real. De asemenea, Emma va primi un cec în valoare de 675.000 de dolari.

• Răducanu este prima jucătoare care trece de calificări și ajunge până în semifinale la US Open. Emma a reușit această performanță fără să piardă vreun set pe parcurs.

Semifinale US Open:

Leylah Fernandez vs Aryna Sabalenka (2)

Emma Răducanu vs Karolina Pliskova (4) / Maria Sakkari (17)

Emma Răducanu, rezultatele înregistrate la US Open:

• Calificări:

Turul I: 6-1, 6-2 vs Bibiane Schoofs (285 WTA)

Turul II: 6-3, 7-5 vs Mariam Bolkvadze (167 WTA)

Turul III: 6-1, 6-4 vs Mayar Sherif (96 WTA)

• Tabloul principal:

Turul I: 6-2, 6-3 vs Stefanie Voegele (128 WTA)

Turul II: 6-2, 6-4 vs Shuai Zhang (49 WTA)

Turul III: 6-0, 6-1 vs Sara Sorribes Tormo (41 WTA)

Optimi: 6-2, 6-1 vs Shelby Rogers (43 WTA)

Sferturi: 6-3, 6-4 vs Belinda Bencic (12 WTA).

Desfășurarea partidei dintre Emma Răducanu și Belinda Bencic (6-3, 6-4)

Setul II

6-4 Emma rămâne concentrată până la final și se califică în semifinale la US Open.

5-4 Bencic nu cedează sub presiune, revine de la 15-30 și partida continuă.

5-3 Răducanu are probleme în debutul game-ului (a comis și o dublă greșeală), dar revine spectaculos și se apropie de câștigarea partidei.

4-3 Bencic rezistă într-un moment foarte dificil, salvează o minge de break și rămâne aproape de adversară.

4-2 Bencic pune presiune, recuperează de la 0-40, dar comite o eroare la retur și Răducanu își confirmă avantajul.

3-2 Bencic nu își găsește ritmul, comite a patra dublă greșeală și Răducanu trece la conducere.

2-2 Chiar dacă are soarele în față, Emma Răducanu lansează foarte bine și egalează.

1-2 Game perfect pentru Bencic, Răducanu nu a avut răspuns.

1-1 Emma rezistă în fața retururilor bune ale adversarei, salvează trei mingi de break și egalează.

0-1 Bencic pune capăt seriei câștigătoare a britanicei, revine de la 15-30 și își face serviciul.

Setul I

6-3 Emma servește și se mișcă superb și câștigă primul set.

5-3 Răducanu câștigă cel mai frumos punct al partidei după un schimb foarte lung - lovitură superbă în lung de linie. Ajutată și de erorile adversarei, Emma se apropie de câștigarea primului set.

4-3 Emma revine de la 0-30 și își continuă seria câștigătoare. Britanica trece în avantaj.

3-3 Emma ratează o minge de break (a lovit cu rama), dar erorile lui Bencic o ajută și britanica recuperează break-ul.

2-3 Emma servește bine, Bencic comite câteva erori și Răducanu câștigă un game alb.

1-3 Game perfect de serviciu pentru Bencic - se impune la 0.

1-2 Emma scapă puțin de presiune, servește mai bine și punctează pe tabelă.

0-2 Bencic își confirmă avantajul cu un game bun de serviciu.

0-1 Meciul începe cu Răducanu la serviciu. Emma comite câteva erori neforțate, câștigă singurul său punct cu un as cu al doilea serviciu și Bencic face break-ul.