Explicația pentru care Novak Djokovic nu este atât de iubit de fanii tenisului

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:36 Sport | Tenis


Novak Djokovic
Foto: Ed JONES / AFP / Profimedia
Domină în acest an circuitul ATP de-o manieră categorică, iar câștigarea Marelui Slam pare mai aproape ca niciodată. Novak Djokovic este omul momentului în tenis, iar un fost adversar din circuit știe motivul pentru care sârbul nu este foarte iubit de fanii sportului alb, cu toate că înregistrează rezultate fantastice.

Motivul pentru care Djokovic nu prea este iubit de fanii tenisului


Retras din activitate, Mardy Fish este activ pe rețelele sociale, iar în această perioadă a comentat pe marginea turneului de la US Open.

Fostul jucător american a oferit și o explicație personală a motivului pentru care Novak Djokovic (în pofida rezultatelor fantastice pe care le are) nu prea este iubit de mulți dintre fanii tenisului.

"Simt că lumea nu-l place pe Novak Djokovic pentru că îi cam învinge mereu pe favoriții ei. Oamenii îi iubesc atât de mult pe Roger și Rafa, iar el nu va fi niciodată plăcut pentru asta (n.r. pentru că-i bate constant). Nole se va retrage cu cel puțin 23 de titluri de Grand Slam", a punctat Mardy Fish.

Americanul consideră că Federer și Nadal au o baza fantastică de fani la nivel mondial, iar de aici și "ura" constantă a celor mulți implicați în fenomen pentru Djokovic.


Novak Djokovic are rezultate pozitive în meciurile jucate cu Federer și Nadal



Sârbul conduce cu 30-28 în confruntările cu Rafael Nadal și cu 27-23 în partidele disputate contra lui Roger Federer.

Momentan, cei trei mari jucători (BIG 3) se află la egalitate în privința titlurilor de Grand Slam cucerite în carieră: toți au câte 20.

Liderul mondial poate face însă 21 cu ocazia US Openului, competiție unde mai are nevoie de trei victorii pentru a se impune și pentru a realiza Marele Slam (câștigarea tuturor turneelor majore într-un singur sezon). Ultimul care a bifat această performanță rară a fost legendarul Rod Laver, în 1969.

Rezultatele lui Mardy Fish contra BIG 3

Fish vs Federer 1-8
Fish vs Nadal 1-8
Fish vs Djokovic 0-7.

Americanul s-a retras din sportul de performanță, iar cea mai înaltă poziție pe care a ocupat-o în clasamentul ATP a fost locul 7 (pe 15 august 2011). A câștigat din tenis $7.460.641.

Mardy Fish, pe vremea când era jucător activ









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14046 vizualizari

  • +2 (34 voturi)    
    Nole (Miercuri, 8 septembrie 2021, 13:41)

    Luk [utilizator]

    Nole e foarte iubit de fani, media nu-l prea iubeste :))
    • +1 (17 voturi)    
      ce o avea media cu el? (Miercuri, 8 septembrie 2021, 14:36)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      cred ca e o conspiratie la mijloc, nu?
    • -1 (13 voturi)    
      Fani si fani. (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:13)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Probabil ca Djokovic are la fel de multi fani cat au Federer si Nadal, fiecare in parte.
      Dar de cand Nole a inceput sa-i cafteasca pe amandoi si sa le doboare constant recordurile, fanii celor doi s-au coalizat in "antipatia" fata de Djokovic.
      Asta incearca sa explice si Mardy Fish.

      Mai mult ca sigur ca adevaratii fani ai tenisului recunosc deschis talentul si suprematia lui Djokovic.
      Dar daca vine vorba de simpatie (care nu se masoara in premii si titluri castigate) se pare ca Nole e totusi surclasat, si de Federer si de Nadal.
      • 0 (6 voturi)    
        Djokovic (Miercuri, 8 septembrie 2021, 23:40)

        GPoh [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Nimeni nu-i contesta talentul si numarul unu in clasamentul mondial.
        Nu e iubit de fanii tenisului din cauza iesirilor animalice, urla ca un apucat, se bate cu pumnii in piept ca gorilee si cerseste aplauze.
        De asta, nu pentruca-i bate pe Federer si Nadal ceia ce este normal acum fiind mai tanar.
        • 0 (0 voturi)    
          Pai ii bate de ii rupe de vreo 10 ani (Vineri, 10 septembrie 2021, 20:11)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui GPoh

          Nu doar acum, ca el e tanar si ei batrani

          Exemplu: in 2011 a castigat 3 GS din 4 si o tone de turnee Master, avand victorii la ambii. El avea 24 de ani, Nadal 25, iar Federer 29.

          Erau batrani Nadal si Federer la 25 si 29 de ani?
    • +2 (10 voturi)    
      Te inseli ! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:27)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      ai vazut cum si cat si pt cine reactioneaza tribuna la meciurile directe dintre cei trei ?
      Si Djokovic simte ca tribunele nu trag cu el si de aceea se tine de glumitze, un mod facil de a capta aplauze, aplauze insa pe care ceilalti doi le primesc multiplicate doar pt jocul lor !
      • +1 (9 voturi)    
        E posibil sa ma insel (Miercuri, 8 septembrie 2021, 17:18)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Doar ca-mi aduc aminte cum au incercat sa-l linseze mediatic pe Nole pentru ca avea o alta opinie despre vaccinare. Pana la urma valoarea unuia sau a celuilalt nu-i masurata in numar de suporteri, iar Nole are destui.
      • 0 (0 voturi)    
        Lasa ca ii prinde bine (Vineri, 10 septembrie 2021, 20:13)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Djokovic se hraneste cu antipatia tribunei. Cu cat il huiduie mai tare si il aplauda pe oponent, cu atat mai bine joaca.

        Dintre cei noi, doar Medvedeev mai poate face asta
        • 0 (0 voturi)    
          Simpatia tribunelor nu poti sa o controlezi ! (Vineri, 10 septembrie 2021, 23:14)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          De obicei o ai sau n-o ai de la inceput ! Simpatia nu poti sa o dobandesti pe parcurs, asa cum un jucator de tenis isi imbunatateste serviciul de-a lungul intregii cariere.
          De cele mai multe ori tine si de charisma !.
          Cineva pe site-ul acesta zilele trecute, tot la un articol despre US Open 2021, turneul masculin spunea -cred eu- foarte corect ca Nole are ceva de robot in jocul lui, care nu il poate umaniza si ca asta face ca publicul sa ramana mai rece fata de el decat fata de Fedex si fata de Rafa ! Iar eu completez ca jocul "perfect" al Jokerului, care insa nu scoate in fata nicio farama , nicio sclipire de geniu, nicio lovitura memorabila ii aduce acestuia recorduri dar il tine in spatele celor doi .
          Oricum, doar pe vremea australienilor , in anii 60 a mai fost o asemenea triada la varf !
  • +14 (22 voturi)    
    Sunt și motive (Miercuri, 8 septembrie 2021, 14:39)

    Davidias [utilizator]

    Deși a fost, în ultima perioadă, cel mai în formă jucător, Nole are, din păcate, câteva probleme pe care le scriu pe scurt.
    1. Prima este mândria. Tupeul lui, în comparație cu modestia lui Nadal și simplitatea lui Federer. Este interesant că este foarte fair-play în timpul jocului, dar, uneori, în afară, în declarații, este foarte nesuferit.
    2. Are un tată foarte nesuferit în multe din declarații. Și asta se răsfrânge asupra fiului, care nu ia poziție față de astfel de declarații. Iar aceasta înseamnă că este de acord cu ele sau îi convin.
    3.Nu are, în joc, ceva care să ofere bucuria jocului. Este un joc tehnic, crispat. Federer și Nadal au avut, în afară de muncă, un talent excepțional, revoluționând tenisul în multe aspecte. Și au făcut din jocul de tenis ceva care merge spre artă. Djokovic are enorm de multă muncă, tehnică , etc., investite investite în jocul lui. Dar nu are ceva care să te uimească, așa cum au făcut cei doi de mai sus. Deși joacă extraordinar de bine, și cantitativ, i-a depășit, din punct de vedere calitativ este mult în urma lor. Jocul lui este în general plictisitor, pentru că o face mai mult robotic.
    De aceea, din punctul meu de vedere, chiar dacă va ajunge la 25 de turnee mari și va lua și US Open anul acesta, făcând Grand Slam-ul, tot nu va fi iubit de oameni și nu va fi considerat cel mai bun din toate timpurile. Pentru că nu este.
    • +4 (12 voturi)    
      Excelent ai sintetizat motivele ! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:34)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Davidias

      Da si din punctul meu de vedere Jokerul e un fel de robot. Loviturile lui nu au scanteia geniului ca la Rafa sau eleganta si usurinta extrema, incantatoare si irepetabila ca la Fedex.
      Novak nu are talentul celor doi sau daca il are l-a acoperit cu aceasta robotizare a jocului cum atat de plastic ai numit-o !
      Publicul simte asta !
    • -8 (12 voturi)    
      opinie (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:35)

      DegL [utilizator] i-a raspuns lui Davidias

      Dacă spune Davidias pe net, cocoțat în vârful canapelei, că Nole nu e cel mai bun, cine suntem noi să contrazicem o asemenea somitate?
      • +9 (11 voturi)    
        Tot o opinie ... (Miercuri, 8 septembrie 2021, 17:17)

        Davidias [utilizator] i-a raspuns lui DegL

        Și ceea ce am scris eu este tot o opinie. Nu știu de ce te deranjează părerea mea (?). Ești liber să ai propria părere. Dar faptul că Djokovic nu e așa de plăcut de public, cum sunt Federer și Nadal, este un adevăr și nu-i nimic de contrazis aici.
        E păcat că transformi o discuție de opinii într-un prilej de ofensă. Nu am scris nimic despre mine ci doar niște lucruri reale care încearcă să explice ceva.
        Să știi că eu îi respect munca lui Nole și performanțele lui.
        Iar argumentul cu ”cocoțarea în vârful canapelei” mi se pare, totuși, prea ieftin și pe lângă subiect ca să răspund ceva. În rest, numai bine!
    • 0 (0 voturi)    
      Adica bate tot, castiga tot, dar nu e cel mai bun (Vineri, 10 septembrie 2021, 20:17)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Davidias

      Si asta doar din cauza unor motive pur subiective, de genul "Jocul lui este în general plictisitor"

      Hai sa fim seriosi. Jocul se joaca pe victorii si turnee castigate. Si Djokovic chiar e cel mai bun in aproape orice statistica rezonabila: turnee GS, turnee Master, numar de saptamani ca locul 1, numar de ani terminati ca numarul 1 si asa mai departe.
  • -6 (16 voturi)    
    Un mare jucător (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:12)

    Timonierul [utilizator]

    …din fericire pentru tenis, exemplar , pe teren este un adevărat gentleman , fără fitze cu masaj între picioare ,
    Câștiga sau nu al 21 le-a , fără importantă, rămâne istoric peste ani…
  • +5 (7 voturi)    
    "Ii cam invinge mereu". "Ii bate constant." (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:23)

    Susufler0 [utilizator]

    Mardy peste prajit asta s-a uitat pe statistici ?
    Singurul batut constant a fost el... de catre cei trei !

    PS. De altfel Mardy vine de la "mardeala" !
  • +5 (9 voturi)    
    Nole (Miercuri, 8 septembrie 2021, 15:26)

    utilizator1 [utilizator]

    Nole e prea vizibil ambițios. Și comentariile agresive ale tatălui lui nu-l ajuta sa devină mai popular, dimpotrivă.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca nu era asa, castiga praful de pe toba (Vineri, 10 septembrie 2021, 20:20)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      Acum cam 15 ani a declarat ca vrea sa fie cel mai bun din lume, in plina epoca Federer-Nadal.

      Si toti au ras de pustiul ala slabanog din Serbia. Acum nu prea mai rad.

      Fara acea ambitie si incredere oarba in el, nu ajungea unde a ajuns.

      P.S. Si sa nu crezi ca Nadal si Federer nu au asa ceva in el. Doar ca se ascund ceva mai bine. Sarbul nu sta asa bine la PR.
  • +5 (7 voturi)    
    Adevarul (Miercuri, 8 septembrie 2021, 18:48)

    raducutu [utilizator]

    este ca Nole e cam balcanic, asta il face cam manelist si cocalar...
    • 0 (0 voturi)    
      Adica e de-al nostru (Vineri, 10 septembrie 2021, 20:21)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui raducutu

      Zi drept, daca trebuie sa mergi la un chef cu cine ai vrea sa mergi? Djokovic? Nadal? Federer?